Wróć do artystów
KM

KOWALIK Marcin

(ur. 1981, Zamość)
Dodaj do listy życzeń
(6)

Ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w roku 2006 obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, gdzie odbył również studia doktoranckie zakończone w 2009 roku. Obecnie jest asystentem w jego pracowni.

Uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance’u. Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Autor cyklów malarskich Przestrzeń podróży (od 2006), Pejzaż w pudełku (od 2007), Michał (od 2007), Nieznane królestwo (od 2008), Back to basics (od 2010), Faza lustra (od 2011). Znajduje się w czołówce plebiscytu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki.

Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in Hamburgu, Lipsku,  Düsseldorfie, Dublinie, Warszawie, Zamościu i Krakowie (Muzeum Narodowe).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. W 2007 brał udział w warsztatach dla kuratorów Crosskick Academie w Berlinie organizowanych przez AdKV. W latach 2007-2008 uzyskał Stypendium Doktoranckie ASP Kraków. W 2008 przebywał w Düsseldorfie na stypendium Ateliers Höherweg 271. Jest stypendystą Fundacji Grazzella.

Wykładał gościnnie w National Colege of ART and Design w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Wspólnie z historykiem filozofii Eweliną Zwolan Gottfrund prowadził wykłady w European Union House w Dublinie i Zajezdni - Galerii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jest Fundatorem stypendium Wiara w Malarstwo skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

KOWALIK Marcin nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących