Wróć do artystów
SM

SUWALSKA Małgorzata

(ur. 1980)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Małgorzata Gawron (pseudonim artystyczny: Suwalska) - urodzona w Katowicach, w grudniu 1980 r. w rodzinie związanej z polską sceną artystyczną (dziadek – Wiesław Lange - wybitny scenograf, prekursor surrealizmu w scenografii teatru polskiego, babcia – Anna Jakowska - literatka, aktorka, autor tekstów piosenek, impresario artystyczny, brat – Piotr Suwalski – kompozytor) oraz z środowiskiem naukowym (matka – Katarzyna Jakowska-Suwalska - nauczyciel akademicki, wybitna matematyczka, autorka wielu prac naukowych, Tomasz Suwalski – nauczyciel akademicki)
Już w czasie studiów współpracowała przy tworzeniu scenografii w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego oraz w Teatrze „Zagłębia” w Sosnowcu. W tym okresie pracowała także dla Urzędu Miasta Jaworzno w zakresie promocji miasta. W roku 2004 ukończyła studia magisterskie na kierunku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Jej prace były wstawiane na wielu wystawach w Polsce i za granicą (Londyn, Tel-Aviv, Wiedeń). Prace malarskie pojawiły się w „Portalu Sukcesu”, gdzie wielokrotnie wygrywały w ocenie publiczności w konkursach na najlepszy obraz miesiąca. Kilkanaście jej obrazów stanowi scenografię w serialu „Klan”. W roku 2010 została wyróżniona prestiżową nagrodą dla „Młodych Twórców” przez Urząd Miasta Katowice. Wywiady oraz publikacje na temat jej malarstwa pojawiają się regularnie w pismach zajmujących się sztuką w Polsce. Jest twórcą wielu plakatów do sztuk teatralnych oraz do koncertów.
Oniryczny charakter obrazów oraz wypracowany indywidualny styl jej malarstwa stworzyły rozpoznawalną markę. W trakcie wystaw wielokrotnie eksperymentuje z dźwiękiem i otoczeniem. Jest malarzem z duszy, jej obrazy odbiegają od istniejących schematów i obowiązujących trendów, budzą silne emocje i nawiązują intymny kontakt z odbiorcą. W roku 2006 ukończyła podyplomowe studia na kierunku dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Odbyła praktykę w Polskiej Agencji Prasowej. Kilka z jej artykułów naukowo-publicystycznych zamieszczono na łamach portalu „Racjonalista”, a jej artykuły pojawiały  się w magazynie „Bohema”.
Od roku 2009 jest czynnym scenografem teatralnym i filmowym.
Od roku 2013 wykładowca wyższej uczelni.

SUWALSKA Małgorzata nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących