Wróć do artystów
MIANOWSKI Lucjan

MIANOWSKI Lucjan

(1933 Strzemieszyce - 2009 Poznań)
Dodaj do listy życzeń
(5)
Urodzony 2 lutego 1933 w Strzemieszycach. W 1950 r. studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni plakatu u prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni litografii u prof. Konrada Srzednickiego. 1956 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Przez dwa następne lata studiował malarstwo w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. W 1959 r. otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w pracowni litografii u prof. Pierre Clairin, gdzie studiował w latach 1959/60 i 1963/64.
W roku akademickim 1964/65 został powołany na wykładowcę litografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, z którą jest związany aż do dnia dzisiejszego.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum de Arte Moderna w Sao Paolo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, Library of Congress w Waszyngtonie, Bibliotheque Nationale w Paryżu, Albertina w Wiedniu i innych, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
MIANOWSKI Lucjan nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących