Wróć do artystów
ML

MAJEWSKI Lech

(ur. 1947)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Grafik, plakacista, projektant wydawniczy, urodzony w Olsztynie. Jego pierwszą ważną nauczycielką była olsztyńska artystka, Maria Szymańska. Debiutował na początku lat 70. Dwadzieścia lat później jego plakat anonsujący szesnastą edycję zamojskiego Festiwalu Wokalistów Jazzowych znalazł się na liście stu najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945-1990. Specjalizuje się w dziedzinie grafiki wydawniczej i reklamowej, plakatu, grafiki i rysunku.
W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Pozostał w warszawskiej akademii, jest profesorem, prowadzi Pracownię Projektowania Grafiki Wydawniczej na Wydziale Grafiki. Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
Lech Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Plakat jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia.”
Jego plakaty, w latach 70. malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie współczesnej estetyce ulicy - prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Olsztyńską wystawę promuje specjalnie zaprojektowany przez artystę plakat.

MAJEWSKI Lech nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących