Wróć do artystów
CL

CLARK Larry

(ur. 1943)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Larry Clark (ur. 1943) jest uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich fotografów swojego pokolenia. Po raz pierwszy zaistniał w świadomości publicznej swoim przełomowym albumem Tulsa (1971), w którym za pośrednictwem fotografii dotykał społecznych problemów kultury młodzieżowej. Od momentu mocnego debiutu Clark w swojej twórczości śledzi zagrożenia i portretuje wrażliwość chłopięcego wieku dojrzewania. Jego niezwykłe fotografie mają swoją kontynuację w albumie Teenage Lust (1983), stanowiącym kronikę następnej generacji nastolatków mieszkającej w Tulsie (Oklahoma).
Aby oddać intensywność przeżyć i prawdę poruszanych tematów, Clark często posługuje się bezpośrednimi przedstawieniami przemocy i seksualności, które przez bohaterów fotografii traktowane są szokująco przedmiotowo i zwyczajnie. Prace Clarka są zarówno niewyobrażalne, jak i niemożliwe do zapomnienia. W całej swojej twórczośći bezstronnie podąża tropem zjawisk dotykających młodych ludzi: relacji w grupie, tożsamości, wpływu mediów, kształtowania się męskości, źródeł przemocy, podejścia do seksualności.
Fotografie Larry’ego Clarka były prezentowane na całym świecie, m.in. w International Centre of Photography w Nowym Jorku, Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie, Pinakotece w Monachium, Whitney Museum of American Art, MoMA w Los Angeles.

Larry Clark szerzej znany jest polskiej publiczności jako twórca kontrowersyjnych filmów - Kids (1995), opowiadający historię grupy nowojorskich skate’ów, i Ken Park (2002). Jego kinową twórczością zainspirowane są tak znane filmy jak Taksówkarz Martina Scorsese i Drugstore Cowboy Gusa Van Santa.
CLARK Larry nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących