Wróć do artystów
LK

LACHTARA Krzysztofa

(ur. 1937)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Studia artystyczne ukończyła w ASP w Krakowie na Wydziale malarstwa w pracowni prof. Hanny Rudzkiej Cybisowej, specjalizacja studium grafiki. Dyplom uzyskała w 1964r. w pracowni miedziorytu u prof. Mieczysława Wejmana i plakatu u prof. Macieja Makarewicza. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Artystka tworzy w trudnych technikach graficznych akwaforty i akwatinty barwnej.

Dała się poznać przede wszystkim poprzez swoje znakomite grafiki. Jej prace znane są nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Brała udział w wystawach ogólnopolskich m.in. Biennale Grafiki w Krakowie, Biennale plakatu Polskiego w Katowicach, Triennale Rysunku we Wrocławiu. Prezentowała swoje prace na wystawach zagranicznych m.in. Międzynarodowej Wystawie Plakatu Teatrów Lalkowych – Japonia, Międzynarodowym Triennale Grafiki Kolorowej – Szwajcaria, Biennale Małej Grafiki – Belgia, Exlibris Polski – Anglia, Wystawa Małej Formy Graficznej – RFN, „Interexlibris” – Dania.
Jest laureatką szeregu nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu Muzeum Narodowym w Poznaniu i w Krakowie, muzeach w Izraelu i Finlandii a także w wielu kolekcjach prywatnych. Współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek” projektując scenografię oraz plakaty do wielu spektakli. Wykonała szereg znaków książkowych dla bibliofilów polskich i zagranicznych. Została uhonorowana Nagrodą Miasta Rzeszowa (1997 r.) w dziedzinie kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie grafiki.
Mieszka i pracuje twórczo w Rzeszowie.
LACHTARA Krzysztofa nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących