Wróć do artystów
LK

LEWANDOWSKI Kordian

(ur. 1983)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w 2008 roku z Intermediów u prof. Witosława Czerwonki.
Formy działalności artystycznej:
Analogowe: rzeźba, rysunek, malarstwo, performance
Cyfrowe: rzeźba, rysunek, malarstwo, video art, animacja, muzyka (klasyczna i disco polo ).
Wystawy indywidualne:
03.2010 - Zmierzch Epigonów, Galeria Żak, Gdańsk
12 - 01. 2011 - Eternal Bug, galeria G23, Wroclaw
Tytuł pracy prezentowanej w Orońsku:
Game Over - pieta
Nerd\'s Thinker ( zdjecie - wydruk na plycie PCV)
Opis idei projektu:
Game Over to rzeźba wykuta ze styropianu kararyjskiego, nawiązująca do Piety Michala Aniola. Przedstawia postaci bohaterów gry video pt. Mario Bros firmy Nintendo.
Nerd\'s Thinker - to rzeźba zrealizowana z brązu dzięki finansowej interwencji Janusza Palikota. Przedstawia bohatera gry Donkey Kong Country upozowanego na mysliciela Augusta Rodina.
Na wystawie pojawia się jedynie zdjęcie rzeźby, ponieważ oryginał jest uszkodzony ( zdewastowany przez francuskich fanów konsoli Xbox 360).
Ideą projektów było subwersywne ukazanie dewaluacji wartości w społeczeństwie konsumpcyjnym skupionym na idei postępu zamiast - jak to zwykle w historii bywało - na idei wieczności. Z drugiej strony jest to również emancypacja gier video jako równie istotnego czynnika kulturotwórczego co sztuka wysoka i jej tradycje. Ponadto zestawienie obu prac zwraca uwagę na fetyszyzm sztuki - szczególnie widoczny w dobie intensywnej precesji symulakrów (choc warto pamietac, ze również wiekszośc realnych pomników z brązu - jest wewnątrz calkiem pusta, co poniekąd tłumaczy, dlaczego rzeźba myśliciela tak naprawdę mogłaby nigdy nie wykraczac poza obszar teleobecności by funkcjonować w swiadomosci masowej).
LEWANDOWSKI Kordian nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących