Wróć do artystów
KK

KUKUŁA Katarzyna

(ur. 1987, Katowice)
Dodaj do listy życzeń
(6)

Katarzyna Kukuła (ur. 1987) wychowała się w Kolonii Cieśle – terenach zielonych włączonych do Sosnowca. Odkąd pamięta, jej domem był las, stamtąd czerpała inspiracje i spokój ducha. Już od młodości jej mama słyszała, że jest urodzoną malarką. Z splotu wypadków połączonych z jej decyzjami, trafiła na ASP w Krakowie. W 2012 po ukończyła z wyróżnieniem Akademię i wygrała Nagrodę Rektorów na Najlepszych Dyplomach ASP 2012 w Gdańsku.

Tak rozpoczęła się podróż Kasi Kukuły do wnętrza, do siebie. Raz w dołku, raz na górce, ale niezmiennie do przodu. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, między innymi „Farba znaczy krew” w MSN w Warszawie, „Licht, Luft, Scheisse” w Muzeum Botanicznym w Berlinie oraz „Feminał” w Domu Norymberskim w Krakowie i Miejskiej Galerii Sztuki im. Guntera Grassa w Gdańsku. W 2017 zdobyła trzy wyróżnienia na 43 Biennale Bielska Jesień. Rok 2019 zakończyła Nagrodą dla Młodej Artystki Polskiej za odwagę i przełamywanie granic im. Mari Anto i Elsy von Freytag Loringhoven.

W swojej pracowni w Częstochowie spotyka swoje dwa oblicza, jedno to Kasi, słodka i urocza, maluję „piękne” obrazy o miłości i jedności oraz drugie oblicze to Katarzyna, ona jest silna i odważna, łamie granice. Katarzyna maluję „brzydkie” obrazy o szaleństwie, śmierci i mrocznej naturze człowieka. Obie tworzą kolektyw „Shut up” z Sandrą Bąk.

KUKUŁA Katarzyna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących