Wróć do artystów
BK

BĄKOWSKA-ROSZKOWSKA Katarzyna

(ur. 1985, Płock)
Dodaj do listy życzeń
(1)

W latach 2005-2010 studia na Wydziale Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego; aneks w pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych pod kierunkiem prof. Jacka Dyrzyńskiego.
W 2013 roku Katarzyna Bąkowska-Roszkowska  rozpoczęła studia doktoranckie na wydziale Malarstwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych .

Katarzyna Bąkowska -Roszkowska zajmuje się twórczością artystyczną w zakresie malarstwa i instalacji. Inspiracją do  jej prac  jest codzienna rzeczywistość  oraz  współgrające z  nią  miejsca, przedmioty i obrazy . Jej twórczość nigdy nie jest jednopłaszczyznowa i często  budzi niespodziewane emocje.  Bąkowska -Roszkowska prowadzi widza przez puste korytarze, ciemne zaułki, niezamieszkane wnętrza w których w zadziwiający sposób pojawia się natura – dzika, nie udomowiona. Ten surrealny klimat towarzyszy wszystkim jej obrazom, gdzie woda i wyrastające z niej rośliny zawłaszczają stworzoną przez człowieka kulturową, materialną przestrzeń. Patrząc na te prace nie sposób nie zwrócić uwagi na dużą kulturę malarską, pewność i swobodę w malowaniu nie łatwych przecież motywów. Obrazy utrzymane są w ciemnej tonacji, czasem tylko bardziej doświetlone zostają przedstawienia roślin na pierwszym planie, zadziwia precyzja ale i ogromna dynamika ich malowania. W kilku przypadkach stosowany jest ciekawy efekt przeskalowania, tak że element stworzony przez człowieka – pawilon sklepowy, samochód czy przystanek autobusowy zostaje pomniejszony, przez to w jeszcze większym stopniu ulega podporządkowaniu roślinom. Obrazy te pozbawione są ludzi, na których miejsce pojawia się natura, wypełniająca opuszczone struktury i obejmująca nad nimi panowanie. Najnowsze obrazy to wejście w obszar bardziej skupiony na szczególe. Umiejętności Katarzyny pozwoliły jej na zabawę kształtem płótna i dokładnym oddaniem formy i struktury kartonowego pudła. Artystka kolejnym cyklem otwiera inne możliwości twórczych dokonań.

BĄKOWSKA-ROSZKOWSKA Katarzyna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących