Wróć do artystów
ŻYCHNIEWICZ-TOMA Jowita

ŻYCHNIEWICZ-TOMA Jowita

(ur. 1976)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Jowita Żychniewicz (ur. 1976 r.) ukończyła ASP w Gdańsku dyplomem na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach: malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego. W 2004 r. znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury za współudział w realizacji projektu „W kolorze mniej boli” w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku. Ma na koncie kilka wystaw zbiorowych m.in.

Jowita Żychniewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku W 2004 znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu Obraz Roku miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni w Warszawie. W 2005 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury za współudział w realizacji projektu W kolorze mniej boli w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku.

 Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Jowitę Żychniewicz interesuje kobieta. Artystka ukazuje jej ciało w kontekście chorób przypisanych płci budzących lęk i jednocześnie powodujących społeczny ostracyzm, nieakceptację. Jej obrazy są analizą kobiecości w jej najbardziej ekstremalnych, krańcowych przejawach.

Cykl 28 obrazów stworzonych na potrzeby projektu jest rejestracją miesiąca pracy kobiety na stanowisku opiekunki osób starszych. W swoich kompozycjach Żychniewicz wykorzystała zapiski z codziennych raportów pracownika domu opieki społecznej i osobistego pamiętnika. Ta perspektywa wychodząc od życia jednej kobiety poszerza punkt widzenia o życie innych. Zapis artystki to nie tylko jej 28 dni ale również świadectwo życia kobiet pozostających na marginesie społeczeństwa. Praca Żychniewicz dotyka różnych aspektów kobiecości – stereotypu empatii/troski o innych, miesza sprawy codzienne, błahe, banalne z kwestiami bardziej ostatecznymi - starości, choroby, wykluczenia.
ŻYCHNIEWICZ-TOMA Jowita nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących