Wróć do artystów
WALLNER Jowita

WALLNER Jowita

(ur. 1974r)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku 1999 r. Dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza oraz aneks w pracowni linorytu prof. Czesława Tumielewicza. Zajmuje się jedną z dziedzin grafiki artystycznej - wywodzącym się od starożytnego drzeworytu - linorytem. Wzorując się na scenkach podpatrzonych z folkloru kultur wielu narodów tworzy niezwykle barwny świat. Wnikliwie zaobserwowanemu życiu "tubylców" dodaje pikanterii poczucie humoru artystki, które determinuje dystans, jaki dzieli ją od sielanki.

O tym, co weźmie na warsztat decyduje cała gama zależności wynikających z obserwacji otoczenia i jej wrażliwości odbioru. Czasem pomysł nadchodzi niespodziewanie. Innym razem odwrotnie: wpatrując się w interesujący ją obiekt, na podstawie skojarzeń, buduje swój osobisty stosunek emocjonalny. W wyniku takich przemyśleń rodzi się opowieść o radościach dnia codziennego, tęsknotach i marzeniach, a niekiedy o świecie na opak, pełnym fałszu i groteski.
"Szukam człowieka. Po prostu. Całego bogactwa mowy ciała - w prostych gestach, codziennych czynnościach, chwilach zadumy. Mam nadzieję, że chwile uchwycone w locie i przetworzone na język grafiki wywołują u odbiorcy jakiś stosunek emocjonalny, bowiem nastrój, jaki tworzę pod wpływem emocji, stanowi dla mnie integralny element sztuki. Najgorsza jest nijakość.", mówi artystka.
W 1999 roku Jowita Wallner zdobyła Wyróżnienie na "I Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej" w Poznaniu a w 2001 roku otrzymała prestiżową nagrodę - Prize of Iwasaki Museum na "International Print Triennial in Kanagawa 2001" w Japonii. Rok 2002 zaowocował kolejną - Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. 
Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, bierze czynny udział w konkursach graficznych na całym świecie.
Grafiki Jowity znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
WALLNER Jowita nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących