Wróć do artystów
SJ

SKOLIMOWSKI Jerzy

(ur. 1938)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Jest reżyserem o międzynarodowej sławie i kultową postacią dla kina polskiego. Debiutował w filmie w 1960 roku, gdy wraz z Jerzym Andrzejewskim napisał scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje”. W 1961 roku współtworzył scenariusz do „Noża w wodzie” Polańskiego. W 1967 roku otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Le depart”. Od tego momentu większość jego filmów powstaje na Zachodzie, głównie we Francji, Wielkiej Brytanii i USA.
Jerzy Skolimowski jest twórcą wszechstronnym. Wydał dwa tomiki poezji, kilka opowiadań, był także muzykiem jazzowym.

Artysta zajmuje się również malarstwem. Ostatnie 12 lat to ważny okres w jego twórczości.

już w 1998 roku otrzymał główną nagrodę na prestiżowej wystawie sztuki nowoczesnej w Los Angeles. Od tego czasu swoją twórczość prezentuje na wystawach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. (Francji, Włoszech, Niemczech i w Polsce).

W 2001 roku jego obrazy były prezentowane na Biennale Sztuki w Wenecji.

Znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach.

Inspiruje go japońska kaligrafia. Maluje duże kompozycje, większość jest oparta o monochromatyczną tonację, czerń i biel, w niektórych dominują intensywne, wręcz agresywne barwy. Lubi różnicować faktury, chlapie, uderza, robi plamy. To spontaniczny, abstrakcyjny zapis malarski, dużo w nim ekspresji, intensywności, żarliwości.

SKOLIMOWSKI Jerzy nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących