Wróć do artystów
KJ

KOSAŁKA Jerzy

(ur. 1955, Będzin)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Jerzy Kosałka urodził się w 1955 r. w Będzinie. Absolwent wrocławskiej ASP w dziedzinie malarstwa. Współtwórca sukcesów Legendarnej Grupy Luxus. Artysta sztuk wizualnych uprawiający działalność interdyscyplinarną. Używa różnych mediów wykorzystując wszelkie techniki.

Jerzy Kosałka, wrocławianin,  jest jednym z ciekawszych artystów polskich swojego pokolenia. Tworzy obiekty, buduje instalacje, nierzadko są to projekty robione do konkretnego miejsca. Działa w przestrzeni publicznej. Performens też nie jest mu obcy. Potrafi wyczarować złotą rybkę i zamienić Coca Colę w wino. Sporadycznie zajmuje się teleportacją. Wolne chwile zajmuje mu połykanie ognia i studiowanie smokologii.

Choć z wykształcenia malarz, wypowiada się w wielu mediach, komentując bieżącą rzeczywistość i wykonując często prace osadzone w konkretnym kontekście. Ostatnio (2009) został laureatem konkursu im. Krystiany Robb-Narbutt, którego jury – jak można było przeczytać w komunikacie prasowym – „doceniło niezależność artysty i jego krytyczną postawę wobec obowiązujących mód i wobec komercjalizacji sztuki”. Sam twórca za symptomatyczny w stosunku do własnej postawy artystycznej uważa tytuł wywiadu, którego udzielił „Odrze” (lipiec-sierpień 2008) - Wolność, po prostu.
KOSAŁKA Jerzy nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących