Wróć do artystów
KJ

KALINA Jerzy

(1944 Garwolin)
Dodaj do listy życzeń
(1)
Akcjoner, performer, twórca scenografii, filmów animowanych, witraży. Urodzony 15 kwietnia 1944 w Garwolinie, mieszka w Komorowie pod Warszawą.

Studiował w latach 1965-1971 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom pod kierunkiem Stefana Gierowskiego. W 1989 został zaproszony przez Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych do prowadzenia "pracowni gościnnej", w której wykładał przez 3 semestry w latach 1990-1991.

Twórczość Kaliny obejmuje wiele indywidualnych odmian, nazywanych przez artystę jego własnymi terminami: "akcja rytualna", "determinarz", "piktogramy żyjące". Artysta wcześnie wykształcił indywidualny język form, wybrał i wypróbował charakterystyczne dla siebie materiały i rekwizyty oraz zakreślił krąg swych zainteresowań. Zajmują go problemy zniewolenia i ograniczeń egzystencjalnych, które próbuje przełamać środkami sztuki, postawionej w bezpośredniej konfrontacji z codziennymi realiami (SKRĘPOWANIE, Plac Zwycięstwa, Warszawa 1971; PRZYSTANEK TAXI, Plac Solny, Wrocław 1972; WYKOP, WIGILIA, akcje w Galerii Pawła Freislera, Warszawa 1972; BIAŁY MOST, Wrocław 1974; OBCHÓD, Galeria Repassage, Warszawa 1975; PRZEJŚCIE, róg Mazowieckiej i Świętokrzyskiej, Warszawa 1977). W okresie stanu wojennego Kalina przyjął jednoznacznie opozycyjną postawę, co przy jego rozmachu i ekspansywności, a także związaniu się artysty z Kościołem, musiało zaowocować - i tak się stało - niespotykanym w tej dziedzinie sztuki rezonansem społecznym. Realizował "oficjalne" zamówienia czynników kościelnych, np. na oprawy plastyczne uroczystości (ołtarze polowe podczas wizyt Jana Pawła II w 1987 i 1991; oprawa plastyczna pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, 1984, projekt jego grobowca przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, 1986, pomnik-krzyż na tamie wiślanej we Włocławku, 1991). Wykonywał zamówienia państwowe, jak projekt kaplicy w Pałacu Belwederskim (1992). W ostatnich latach tworzy obiekty z blachy, projektuje też witraże.

Równolegle od 1973 tworzy eksperymentalne filmy animowane. Jest autorem kilkunastu filmów, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych przeglądach. Projektuje też i reżyseruje autorskie spektakle teatralne, prezentowane na profesjonalnych scenach (PIELGRZYMI I TUŁACZE, premiera w Teatrze Studio w 1989, spektakl prezentowany wielokrotnie w kraju i za granicą; KATAPULTA, Teatr Mały 1993).



Wybrane wystawy i nagrody:

1977 - Nagroda Krytyki Artystycznej im. Norwida za interwencję "Przejście", Warszawa

1983 - "ZNAK KRZYŻA", Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa

1984 - "APOKALIPSA - ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI", dolny kościół św. Krzyża, Warszawa

1984 - Nagroda Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" za oprawę plastyczną uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

1985 - "NIEBO NOWE I ZIEMIA NOWA?", Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa

1986 - Nagroda im. Brata Alberta

1987 - Nagroda Artystyczna Roku Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

1988 - Wystawa sztuki towarzysząca Olimpiadzie w Seulu

1990 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki "Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku" za wystawę-instalację "CZAS NIEPOKORNYCH", Muzeum Niepodległości, Warszawa