Zamiast tradycyjnego słowa portret, używanego dla określenia czarno-białych fotografii przedstawiających nieznane osoby, Jens Juul woli używać wyrażenia“portretowanie. Z semantycznego punktu widzenia różnica może wydawać się subtelna, ale w rzeczywistości fotografia Juula jest zbiorową wypowiedzią wizualną, portretującą ludzką kondycję w świecie. Jego prace zamazują cienką linię pomiędzy dokumentem, portretem sytuacyjnym a sztuką piękną.
Artysta uzyskał wykształcenie malarskie w Billedskolen w Kopenhadze oraz w nowojorskiej Arts Students League, jack również uczył się portretu u hiszpańskiego artysty malarza - Artero Wiismundo. Następnie, odchodząc powoli od malarstwa, Jens zaczął poszukiwać formalnego wykształcenia w dziedzinie fotografii w Copenhagen’s Technical College, stóre ukończył w roku 2012. Dzięki swojemu wykształceniu artysta zdobył szereg umiejętności technicznych, niezbędnych w pracy z aparatem i sprzętem, jakie są oferowane przez współczesną fotografię. Jednak artysta szybko uzmysłowił sobie, że aby portretować ludzi trzeba posiąść zupełnie inne umiejętności.
"Zrobienie dobrego portretu nie polega na posiadaniu właściwego sprzętu fotograficznego. Sekret leży we właściwym podejściu do tematu. 98 procent to psychologia, a 2 procent to umiejętności twórcze. To, co pozwala mi robić takie zdjęcia, a nie inne, to umiejętność - i ogromny pociąg! - do rozmawiania, zadawania pytań i ogromu słuchania…"
Jens Juul wystawiał swe prace w galeriach sztuki i prestiżowych muzeach a całym świecie. W Polsce po raz pierwszy był jako jeden z autorów wystaw głównych FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej w roku 2017.
Zdobył także liczne międzynarodowe nagrody, w tym Magnum Photography Awards, Sony World Photography Awards, Danish Press Photo i wiele innych.