Wróć do artystów
SJ

SANKOWSKI Jarosław

(ur. 1962)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodzony w 1962 roku w Bydgoszczy. Po pięcioletniej nauce w bydgoskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Po pięcioletniej nauce na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego następnie Malarstwa i Grafiki w 1987 roku otrzymał Dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego z zakresu malarstwa. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę projektową, obecnie związany jako pedagog na stanowisku adiunkta z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W malarstwie i w rysunku autor cykli o tematyce architektonicznej oraz cykli odnoszących się do ilustracji praw fizyki.
Artysta w swoim malarstwie porusza się w przestrzeni określonej przez elementy architektoniczne, komponując je w układy nawiązujące do klasyki architektury europejskiej. Aranżacje architektoniczne są dla autora okazją badania możliwości wyrazowych płaszczyzny malarskiej i linii a także zależności między geometrią kompozycji a czynnikiem emocjonalnym. Obrazy są malowane swobodnie z malarskim rozmachem, choć cechuje je szczególna skłonność autora do porządkowania kompozycji zgodnie z wymogami wzoru architektonicznego.
Odrębnym założeniem artystycznym jest tworzenie prac malarskich, których inspiracją są opracowania graficzne zawarte w podręcznikach, instrukcjach, tablicach, prospektach, które dotyczą fizykalnych zależności między przedmiotami.

Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków .

Laureat nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na XIV Ogólnopolskim Salonie Plastyki „Egeria” 2008
Nominacja do nagrody na 23 FPMW w Szczecinie
SANKOWSKI Jarosław nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących