Wróć do artystów
STOKŁOSA Jacek Maria

STOKŁOSA Jacek Maria

Dodaj do listy życzeń
(0)
Artysta grafik, fotografik, studia na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom na Wydziale Grafiki w roku 1972. Jest wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (fotografia cyfrowa i przetwarzanie komputerowe), członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie pełni funkcję Głównego Plastyka Miasta.
Działalność twórczą prowadzi od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną (nagroda na 6. MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE GRAFIKI w Krakowie, udział w kilkudziesięciu międzynarodowych prezentacjach graficznych na świecie). Dziedzina, w której wypowiada się równolegle to fotografia artystyczna, kreacyjna. Związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat występował w teatrze CRICOT 2 Tadeusza Kantora.
W 1967 powstała DRUGA GRUPA składającą się z trzech osób (Jacek Maria Stokłosa, Lesław Janicki i Wacław Janicki). Razem działali w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. W roku 1973 DRUGA GRUPA pokazała instalację GWARANCJA 25-35 na 8. Biennale Sztuki Młodych w Paryżu. W 1999 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie REFLEKSJA KONCEPTUALNA W SZTUCE POLSKIEJ - DOŚWIADCZENIA DYSKURSU 1965-1975 pokazano przegląd realizacji DRUGIEJ GRUPY.
STOKŁOSA Jacek Maria nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących