Wróć do artystów
GJ

GAWŁOWSKI Jacek

(ur. 1957 r.)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Jacek Gawłowski (rocznik 1957) - grafik, ilustrator, karykaturzysta - jest jednym z najbardziej oryginalnych i wyrazistych polskich rysowników prasowych. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teresy Pągowskiej i Henryka Tomaszewskiego.
Dyplom uzyskał w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego w 1981 r. Zajmuje się ilustracją prasową
Debiutował w tygodniku Zwierciadło w 1972. Jego prace zamieszczały: Szpilki, The Warsaw Voice, Tygodnik Literacki, Przegląd Techniczny, Magazyn Rodzinny oraz Zarządzanie. Gawłowski jest laureatem Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego. Swoje rysunki wystawiał w Warszawie: w Galerii Pokaz (1991), Muzeum Karykatury (1996), Teatrze Rozmaitości (2001) oraz w Krzywym Domku w Sopocie (2008). Od 12 maja 1989 jest związany z Gazetą Wyborczą, największym polskim dziennikiem, w którym opublikował około 15 tysięcy rysunków ilustrujących najważniejsze wydarzenia naszej najnowszej historii.

Nie uznaje komputera jako narzędzia pracy. Jego wyobraźnia współpracuje tylko z piórem, tuszem, kartką brystolu... i czasem. Bo praca w Gazecie to nieustanna walka z czasem i deadlinem wydania. Gawłowski najpierw uważnie słucha, potem chwilę przechadza się po korytarzu, znika.... i za kilka minut przynosi perełkę.

Z okazji wydania książki pt. Gawłowski (2006) tak o Jacku Gawłowskim pisał Michał Ogórek: Od lat pełniąc funkcję gazetowego "ilustratora", jeszcze nigdy nic nie zilustrował: to, co rysuje, jest zawsze całkowicie samoistne, osobne
i skończone i w ogóle nie potrzeba żadnego tekstu. Dla autora być zilustrowanym przez niego to zawsze trochę strach. Mając być "uzupełniaczem" gazetowych tekstów, najczęściej je zastępuje. Pełniąc w gazecie funkcję graficznego oddechu, luźnej przerwy, zwykle bywa elementem najbardziej przykuwającym uwagę. Mając być żartownisiem i wesołkiem, jest błyskotliwy
i przejmujący.

GAWŁOWSKI Jacek nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących