Wróć do artystów
RG

ROSIŃSKI Grzegorz

(ur. 1941, Stalowa Wola)
Dodaj do listy życzeń
(2)

Urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajął się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty.
Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy „Relax”, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars).
W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych Thorgal i Yans, a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.
Dorobek plastyczny Rosińskiego w ostatnich latach prezentowany był na kilku indywidualnych wystawach, m.in. we Francji, Belgii i Szwajcarii oraz na zbiorowej wystawie komiksu polskiego we Włoszech.
Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), belgijski Order Leopolda II (2010).
Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.

ROSIŃSKI Grzegorz nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących