Wróć do artystów
PG

PITSKO Gienadij

(ur. 1970)
Dodaj do listy życzeń
(1)

Urodził się na Białorusi. Tam mieszka i tworzy. Studia ukończył w Bobrujska Art na wydziale ceramiki. Jego malarstwo jest charakterystyczne i rozpoznawalne poprzez kolorystykę tworzącą szczególny klimat i nastrój przywołujący malarzy XIX wiecznych, jako echo fascynacji zarówno samą epoką, jak i francuskimi malarzami tego okresu, a wśród nich: Edgarem Degas, Claude’em Monetem, Amadeo Modiglianim, Toulouse-Lautrekiem. Główny temat jego obrazów to kobiety, jakby „wyjęte” z innej epoki; kobiety zamyślone, zakochane, ironiczne, może trochę wyzywające i władcze, pewne siebie, ale przez to pociągające i przyciągające, skupiające na sobie wzrok nie tylko męskich oczu.
Ciepłe kolory dodają tym pracom wyjątkowego nastroju i klimatu, patrzenie na kobiety Gienadija Pitsko jest dużą przyjemnością. Czy artysta czerpie swoje pierwowzory z realnego życia, żyjąc w otoczeniu kobiet (żony i córek), czy to tylko jego imaginacja? Jeśli wyobraźnia twórcy tak została zapełniona kobietami, iż wyniósł on kobiecość na piedestał, kontynuując dzieła malarzy z poprzednich epok, którzy składali w swoich pracach manifest nieskrępowanej kobiecości – to znaczy, że „kobiecość jest wieczna”, o czym Pitsko przypomina w XXI wieku. Piękne kobiety to jego przeznaczenie w życiu i w sztuce. Ale artysta nie ogranicza się do jednego, chociaż wyjątkowego dla niego tematu kobiet. Maluje też wyjątkowe anioły, anioły nasycone niezwykłym ciepłem i pozytywną energią, która z nich emanuje.
Nie ustaje także w dążeniach do nowych rozwiązań kompozycyjnych. Od 1992 roku jest zaangażowany w różnorodne projekty artystyczne. Został przyjęty do Unii "Garadzenske Kalarit". Każdego roku bierze udział we wspólnych wystawach organizowanych na Białorusi, w Polsce, Rosji, Francji i w Niemczech. Artysta należy także do założonego w 1993 roku Związku Artystów Plastyków działającego przy Związku Polaków na Białorusi.

Pokaż
58
58

PITSKO Gienadij (ur. 1970)

Anioł

olej, płótno, 50 x 40 cm

Art in House 11.06.2024

Cena wywoławcza:

1 000 zł