Wróć do artystów
PG

PARSAMIAN Gagik

(ur. 1957)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodzony 28 lipca 1957 roku w Eczmiadzinie, starożytnej stolicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. W 1977 roku, po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. F. Terlemezjana w Erewaniu, kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Erewaniu pod kierunkiem prof. Ary Biekarjana, który miał głęboki wpływ na dalszą twórczość młodego artysty. Następny okres życia Gagika Parsamiana łączy się z czynną działalnością twórczą, uczestnictwem w licznych wystawach.

Od roku 1988 jest członkiem Związku Malarzy Armenii. W 1989 roku został mianowany kustoszem eczmiadzińskiego oddziału Ormiańskiej Centralnej Państwowej Galerii Obrazów. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Gdańsku. W malarstwie Gagika Parsamiana możemy wyodrębnić dwa nurty. Pierwszy z nich to przepiękne kwieciste obrazy ogrodów, które są wielką pasją Artysty. Drugi to bardzo wyraziste, malarstwo nowoczesne, w którym poprzez grę kolorów, plam i nieco kubistycznych symboli, Artysta wyraża swoje emocje i fascynacje.

Artysta poza malarstwem tworzy również kolorowe i symboliczne wyroby z ceramiki. Są to zarówno naczynia użytkowe: kubki, talerze, filiżanki, jak i detale zdobiące wnętrza np. malowane na szkle butelki.
PARSAMIAN Gagik nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących