Wróć do artystów
EE

EISMAN-SEMENOWSKY Emile

(1857-1911 Paryż)
Dodaj do listy życzeń
(0)
EISMAN-SEMENOWSKY EMILE [1857-1911] urodził się najprawdopodobniej w Polsce. Pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich, ale pytania o to, gdzie mieszkał i kształcił się pozostają bez odpowiedzi.

Był genialnym samoukiem, brak bowiem jakichkolwiek informacji o jego edukacji artystycznej. Pewne jest, że nie zdecydował się na studia malarskie ani w Warszawie, ani w Krakowie. W latach 80-tych XIX wieku mieszkał przez dłuższy czas w Paryżu i z tego okresu pochodzi większość jego prac. Semenowsky inspirował się malarstwem i tematyką orientalnąi starożytnością, popularną w XIX wieku. Malował portrety i sceny rodzajowe w stylistyce antycznej i orientalnej, traktując przy tym zgodność z kostiumem historycznym dosyć powierzchownie.

ego obrazy miały zwolenników wśród paryskiego mieszczaństwa, jak i przyjezdnych. Wiele prac zostało zakupionych przez kolekcjonerów ze Stanów Zjednoczonych.

W jego twórczości dominują kobiety, które były natchnieniem i pasją artysty. Malował je w stylizowanych orientalnych sukniach, flirtująco spoglądające spod parasolek czy też zamyślone. Jego obrazy urzekają doskonałością i pięknem.
EISMAN-SEMENOWSKY Emile nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących