Wróć do artystów
Milan Dawid ur. w 1959r. w Czeskich Budziejowicach, Republika Czeska. Fotograf, scenograf i projektant kostiumów. Wykształcenie: 1976-80 SOPS, Praga, Republika Czeska (szkoła średnia o kierunku scenografii teatralnej); 1981-86 DAMU, Praga, Pepublika Czeska (Akademia Teatralna, wydział sceneografii).
Milan współpracował z największymi teatrami w stołecznej Pradze oraz innymi teatrami czeskimi. Pracował jako scenograf i projektant kostiumów dla polskiego teatru Teatr 77 Łódź w ramach międzynarodowego projektu teatralnego Arka Nadziei. Inni uczestnicy tego projektu to Teatr Derevo i czeski teatr Divadlo na provazku. Tworzył scenografie dla teatrów w Rosji, Hiszpanii, Argentynie, w Stanach Zjednoczonych. W sumie stworzył ponad 150 senografii dla teatrów czeskich i zagranicznych. W 1993 r. mieszkał w Hiszpanii. Jest współzałożycielem wydziału scenografii w Centro Andaluz de Teatro, Sevill, w którym był wykładowcą i scenografem. W ostatnich dwóch latach otrzymał dwukrotnie nominację do nagrody Alfreda Radoka na najlepszą scenografię czeską za realizację do sztuk: F.G. Lorca "Krwawe wesele", Narodni divadlo moravskoslezske, Ostrawa i F.M. Dostojewski " Biesy", Divadlo v Dlouhe, Praga.
Milan wykłada na wydziale scenografii DAMU (Akademia Teatralna w Pradze), jest także wykładowcą w ramach scenograficznych programów edukacyjnych Europejskiego Kursu Scenograficznego (Londyn, Utrechtt, Sevilla, Praga).
Obok scenografii zajął się też w ostatnich latach fotografią czarno-białą. Na jego zdjęcia wielki wpływ wywiera jego praca scenografa.
W dużej mierze wykonuje swoje zdjęcia podczas częstych podróży służbowych do wielu metropolii świata. Koncentruje się na subiektywnym dokumencie fotograficznym i fotografii teatralnej. Stworzył cykl dokumentalny o katolickich obchodach "Semana Santa" w hiszpańskiej Sevilli. W 2002r. otrzymał stypendium Czeskiego Ministerstwa Kultury na sporządzenie fotograficznego zapisu unikatowych rzeźb barokowych wystawianych w zamku Kuks ( Czechy). Ostatnio Milan pracuje nad projektem dotyczącym obszarów przemysłowych - byłych kopalni węgla w północnej części Republiki Czeskiej oraz mieszkających tam ludzi. Poza tym pracuje również nad projektem fotografii rzeźb znalezionych na cmentarzach na całym świecie.
MILAN Dawid nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących