Wróć do artystów
NB

NAUMAN Bruce

(ur. 1941 r.)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Bruce Nauman urodził się 6 grudnia 1941 w Fort Wayne (Indiana), mieszka w Galisteo w Nowym Meksyku. Posługuje się takimi gatunkami sztuki jak rzeźba, wideo, instalacja, grafika, performance, fotografia, film (szczególnie lata 1967-1970) i rysunek. Studiował matematykę i fizykę na Uniwersytecie Wisconsin w Madison oraz sztukę na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1968 miał pierwszą wystawę indywidualną w Leo Castelli Gallery w Nowym Jorku. Wśród twórców, którzy wywarli znaczący wpływ na jego sztukę, Nauman przywołuje takie nazwiska takich osób jak Samuel Beckett, Ludwig Wittgenstein, John Cage, Philip Glass, La Monte Young, Meredith Monk. Współtworzył nurty takie jak minimalizm, konceptualizm, sztuka performance.

W 1993 Bruce Nauman otrzymał izraelską Nagrodę Wolfa w dziedzinie sztuki za swą wybitną pracę jako rzeźbiarza i niezwykły wkład w sztukę XX wieku. W 1999 otrzymał główną nagrodę Złotych Lwów na 48. Biennale w Wenecji. W 2004 stworzył instalację dźwiękową Raw Materials [Tworzywa] przygotowaną specjalnie do Hali Turbin w Tate Modern w Londynie. W 2009 Bruce Nauman reprezentował USA na 53. Biennale w Wenecji uzyskując główną nagrodę dla pawilonu narodowego.

Portal Artfacts.net uznał Bruce’a Naumana za najważniejszego wśród żyjących artystów współczesnych, obok Gerharda Richtera i Cindy Sherman.
NAUMAN Bruce nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących