Wróć do artystów
PB

PRZYBYLIŃSKI Bogdan

(ur. 1936)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Grafik, malarz, rysownik, pedagog. Profesor emerytowany Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Urodził się w Nakle nad Notecią. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego (1961). W latach 1961-2006 był nauczycielem akademickim i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego uniwersytetu (z macierzystą uczelnią współpracuje do chwili obecnej). Uczestniczył w trzydziestu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą i w ponad 230 wystawach zbiorowych (m.in. w Argentynie, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Ekwadorze, Estonii, Francji, Hiszpanii, Jugosławii, Kanadzie, Korei Płd, Luksemburgu, Niemczech, Panamie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Turcji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech). Zdobył liczne nagrody artystyczne w konkursach i na wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. w Krakowie, Lublinie, Pizie, Sztokholmie, Toruniu, Warszawie i Wenecji) oraz za działalność pedagogiczną.
Prace w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, muzeów w Bydgoszczy, Chorzowie, Grudziądzu, Lublinie, Toruniu, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych  w Warszawie, Muzeum Chopina w Szafarni, licznych bibliotek, instytutów, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Toruniu.
PRZYBYLIŃSKI Bogdan nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących