Studia [1980 - 1985] w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowniach malarstwa: profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza. Projektowanie graficzne książki w pracowni profesora Adama Romaniuka. Dyplom 1985. Studia podyplomowe „Historia sztuki, perspektywa społeczna i polityczna” [2016].
Tworzy w polu różnych mediów (malarstwo sztalugowe, digrafia, grafika wydawniczą, rysunek, artefakty, wystawiennictwo). Jest kuratorką wystaw sztuki. Animuje projekty artystyczne (m.in.: AKCJA SZTUKI, NIE BEZ KOZYRY).
Zajmuje się teorią sztuki. Pisze, publikuje, uczy. Prowadzi działalność wydawniczą oraz portal o sztuce współczesnej.
Zrealizowała blisko 80 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju (wybrane galerie i muzea, która pokazywały prace artystki: Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Muzeum Regionalne w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Białej Podlaskiej, Pałac Sztuki w Krakowie, Piano Nobile w Krakowie, Państwowa Galeria Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie, Forum Synagoga w Ostrowie Wlkp., BWA w Bielsku-Białej, Rzeszowie, Katowicach, Bytomiu, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie) i zagranicą: Galerie KLEY, Hamm, Galeria „Veith”, Ludwigsburg, Niemcy; Konsulat Generalny RP, Nowy York, USA; Galerie Atelieru Simona, Ostrawa, Czechy; Club des Arts Club – Rada Europy – Strasbourg, Francja i wiele innych.
Prace artystki wielokrotnie wystawiano na Międzynarodowych Targach Sztuki we Frankfurcie / M, Niemcy.
Gość krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich, warsztatów i wykładów.
Darczyńca wielu fundacji i aukcji malarstwa min.: Aukcja Polskiej Sztuki w Nowym Yorku, Aukcja „Bliźniemu swemu…”, „Aukcja Wielkiego Serca”, „Godula Hope”.
Autorka koncepcji wystaw indywidualnych („STAN RZECZY”, „CZARNY KWADRAT | rzecz o wojnie”, „Wielość W Jedności”, „STUDIUM ZMIANY” i inne).
Autorka koncepcji i kuratorka wystaw zbiorowych i indywidualnych (SIGNUM TEMPORIS | KLASYCY WSPÓŁCZESNOŚCI | Lech Majewski – KrewPoety; KARTONTEKA – Bogdan Korczowski i inne).
Autorka projektu multimedialnego „NIE BEZ KOZYRY” [2007, 2008]. Autorka projektu artystycznego AKCJA SZTUKI (AKCJA SZTUKI > KOBIETY [2009/2010], AKCJA SZTUKI > NOWE [2010/2011]. Współinicjatorka akcji Zielona Oś 2.0 (2011).
Autorka tekstów o sztuce. Inicjowała i uczestniczyła w debatach na temat sztuki. Publikowała swoje teksty m. in. w kwartalniku "Migotania i przejaśnienia", w miesięczniku "Śląsk", w katalogach wystaw, w folio ASP w Katowicach. W katalogu wystawy "Sztuka kobiet, kobiety w sztuce", Muzeum Śląskie w Katowicach.
Jest autorką omówień twórczości m.in.: Roberta Kuśmirowskiego (Przewrotność czyli Muzeum Sztuki Zdeponowanej), wystawy Bogdana Korczowskiego (To tylko chwila), Ewy Rosiek-Buszko (Dotyk czyni cuda), Katarzyny Kozyry i sztuki krytycznej (Okiem twórcy), Renaty Bonczar.
Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.
W latach 1975–1985 zawodniczka kadry narodowej w Biegu na Orientację (wielokrotna Mistrzyni Polski, najlepsza z Polek na Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację w Tampere w Finlandii w 1979). Odznaczona odznaką Mistrza Sportu.
Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji, muzeów oraz osób prywatnych w kraju i zagranicą.