W latach 1972 – 1977 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Bohdana Chmielewskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni prof. Zofii Demkowskiej, która zainspirowała ją twórczo w zakresie medalierstwa. Równolegle z medalierstwem zajmowała się też rysunkiem, jako podstawową formą wyrazu artystycznego. W 2003 r ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim (IPSiR)– „Trening kreatywności i artterapii”.
Od 1995 r prowadzi działalność pedagogiczną (nauczyciel dyplomowany) w XXXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cervantesa w Warszawie, realizując od 1995 r autorski program plastyki. Wykształciła wielu uczniów, przyszłych studentów i absolwentów uczelni plastycznych.
Rysunek (od lat 90-tych) stał się podstawową formą jej wypowiedzi artystycznej. Porusza w nich podstawowe tematy dotyczące człowieka – złożone relacje z innymi ludźmi, z naturą, z cywilizacją. Pracuje cyklami rysunków, których tytuły są integralną częścią prac, będąc jednocześnie tytułami jej indywidualnych wystaw (np. „Refleksje”, „Sytuacje”, „Notatki”, „Opowieści o…”).
Barbara Zielińska interesuje się też literaturą oraz psychologią i socjologią.
Barbara Zielińska-Jankowska ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Otrzymała wyróżnienia artystyczne i stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki (1982) oraz nagrody i wyróżnienia za działalność edukacyjną, m.in. : Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1996), Nagroda Burmistrza Dzielnicy Warszawa-Mokotów (2006), Nagroda Kuratora Oświaty (2008), Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy (2017).