Wróć do artystów
KA

KARWOWSKI Antoni

(ur. 1948, Grajewo)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Polski artysta malarz i performer. Autor oraz uczestnik wielu wystaw i projektów artystycznych w Polsce i za granicą (Niemcy, Dania, Szwecja, Belgia, Francja, Izrael, Argentyna, Włochy). W swojej pracy artystycznej posługuje się różnymi mediami, realizuje instalacje, wideo. Jego malarstwo jest zaliczane do gatunku lirycznej abstrakcji i neofiguracji.

Wychowywał się, w otoczonym przez Biebrzański Park Narodowy Goniądzu. Dorastał w wielopokoleniowej rodzinie pod silnym wpływem ojca i pochodzącego z Rosji dziadka. Przenikanie się polskiej i rosyjskiej tradycji i kultury, wykształciły w nim swoistą wrażliwość, szczególny indywidualizm, który dominuje w jego sztuce i relacjach z otoczeniem. Pierwsze lekcje rysunku udzielane przez ojca, animatora kultury i kontakt z piszącym wiersze dziadkiem, mogły być pierwotnym impulsem, który zadecydował o wyborze profesji.

Po ukończeniu liceum wielokrotnie zmieniał miejsca zamieszkania i uczelnie. Dużo malował i eksperymentował ze sztuką. Przez pewien czas pracował w kopalni węgla, aby potem rozpocząć studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Toruniu. Tam rozwinął się jako profesjonalny artysta. W początkach lat 80. w Toruniu, razem ze Zbigniewem Oleszyńskim, założył grupę "A", która zrealizowała wiele projektów performatywnych w Polsce.

Od tamtego czasu Antoni Karwowski intensywnie zaangażował się w działalność performerską. Jako uczestnik, ale także jako organizator brał udział w licznych międzynarodowych projektach, a od 2003 roku jest kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Performance & Intermedia w Szczecinie.

W malarstwie Antoni Karwowski wypracował styl o którym niemiecki krytyk sztuki Susanne Graff mówi: "… z tych obrazów spływa, wykreowane niezwykłym opanowaniem warsztatu, kolorowe światło, którego metaforyka nadaje elementom figuratywnym, magiczne, nadrealne znaczenie. Siłą tego malarstwa, poza świetlistym kolorem jest bogactwo znaczeń i symboli, szczególna wielowarstwowość, przez co obrazy Antoniego są dalekie od prostej, jedynie dekoracyjnej funkcji."
Z kolei Hartvig Hansen z Århus w Danii pisze: "Obrazy Antoniego intrygują, uwodzą kolorem, światłem, ich odbiór wymaga czasu, bliższego kontaktu, dopiero wtedy odsłaniają pełną gamę użytych środków wyrazu"

Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie i poza jej granicami, także w posiadaniu wielu firm, min. Studio ATA w Kolonii (Niemcy), SJ GREEN CARGO Göteborg (Szwecja), PROMATEX N.V. Antwerpia (Belgia), EUROAFRICA SHIPPING LINES w Szczecinie, ELECTRA PLUS w Poznaniu. W 2005 otrzymuje zlecenie od Kliniki w Dortmundzie. Efektem jest 53 m panneau, na ścianach oddziału radioterapii, największa ze zrealizowanych prac.
KARWOWSKI Antoni nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących