Wróć do artystów
GA

GRABOWSKI Antoni

(ur. 1967, Zakopane)
Dodaj do listy życzeń
(1)

Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1986-1991. W latach 1994-1995 był stypendystą DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie.

Od 1992 roku pracuje, a od roku 2003 prowadzi Pracownię Rzeźby i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie na stanowisku profesora uczelni.

W 1992 roku został laureatem pierwszej nagrody w Konkursie Młodych Artystów Polskich na Dzieło Plastyczne zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w Polsce w Galerii Appendix. Jest autorem żeliwnych ksiąg: „Dekalog” oraz „Siedem grzechów głównych”. Od 1999 roku tworzy kolekcję „Odcisków ciał” przyjaciół, które prezentował na wystawie „Wojna w człowieku” jako „Purgatorium” (Czyściec). Jest autorem instalacji pt. „SALIGIA” składającej się z siedmiu czterometrowych kolumn – „waniek-wstaniek”. Ma na koncie kilka realizacji w przestrzeni miejskiej np.: Planety Układu Słonecznego pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. W 2014 roku wykonał z żeliwa i brązu dwumetrowy medalion poświęcony „Odysei 2 Korpusu”, który został zamontowany na Monte Casino we Włoszech w 70 rocznicę bitwy. Wziął udział w 18th Asian Art Biennale Bangladesh 2018. W 2019 r. udział w wystawie: From Lopez to Dhaka: Unity in Diversity, An exchange Project” w NCCA Gallery Republic of the Philippines. Podczas II Sympozjom Rzeźby w CRPO wykonał 6,5 metrową kolumnę z włókna węglowego pt.: „Równowaga”.

GRABOWSKI Antoni nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących