Wróć do artystów
KA

KUTERA Anna

(ur. 1952)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Urodzona w Zgorzelcu, absolwentka Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego w 1977 roku.
Pracę artystyczną łączy z działalnością animatorki środowiska artystycznego. W latach 1975-1985 razem z Romualdem Kuterą, Lechem Mrożkiem, Piotrem Olszańskim i Stanisławem Antoszem prowadziła we Wrocławiu Galerię Sztuki Najnowszej. Od 1975 roku współorganizowała razem z Janem Świdzińskim międzynarodowy ruch sztuki kontekstualnej, zogniskowanej na badanie kontekstu realizacji artystycznych, która przełamywała dogmaty dominującego wówczas konceptualizmu. Realizacje Anny Kutery nastawione są na interakcję widzów i budzenie ich wyobraźni. W swojej twórczości wykorzystuje fragmenty dokumentów z rzeczywistości do budowania nowych struktur pojęciowych w sztuce wizualnej.
Od 1977 roku jest członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego. Od roku 1990 rozpoczęła kompleksowy cykl prac pod wspólnym tytułem Moje domy. W realizacjach przestrzennych odwołuje się również w symboliczny sposób, do problemów ewokowanych przez pojęcia „dom” - intymność, bezpieczeństwo, zbiór wartości etycznych i kulturowych, itp. Ostatnie prace z cyklu Domy zastępcze, oraz, m.in. Jak motyle (2008), analizują zmianę znaczeń obiektów umieszczonych w organicznie innym kontekście.
Od 2004 roku pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu Wrocławskiego ZPAP.
Od 2003 roku prowadzi zajęcia z technik plastycznych i ceramiki w Zespole Szkół Specjalnych Stowarzyszenia Handicap we Wrocławiu (Podyplomowe studia kwalifikacyjne w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu z Oligofrenopedagogiki w 2001 roku).
Multimedialistka: realizuje rzeźby, instalacje, fotografię, film, wideo, malarstwo i performance.

Od 1975 roku zrealizowała 32 wystawy indywidualne i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski w Warszawie, Królewskiej Biblioteki Sztuki w Kopenhadze, Stowarzyszenia Zachęta Dolnośląska, Muzeum im.Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Okręgowe w Chełmie, Fundacji Danae w Paryżu, Galerii Satellite w Paryżu, TVP2 Wrocław i Polskiego Radia Wrocław (realizacje filmowe, wernisaże i wywiady), oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
KUTERA Anna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących