Wróć do artystów
JA

JARNUSZKIEWICZ Anna

(ur. 1935)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na wydziale malarstwa, w pracowni prof. E. Gepperta, gdzie otrzymuje dyplom z wyróżnieniem w roku 1958. W latach 1960 -72, jako scenograf, realizuje dla Teatru Telewizji Polskiej przedstawienia: "Skąpiec" Moliera, "Żałoba przystoi Elektrze" O'Neilla, "Skowronek" Anouilla, "Bracia Karamazow" Dostojewskiego, "Kartoteka" Tadeusza Różewicza.
Współpracuje z reżyserami: Ludwikiem Rene, Konradem Swinarskim, Januszem Warmińskim, Jerzym Antczakiem, Bohdanem Korzeniewskim.

Spełniając swoje zainteresowania przestrzenią miejską, oraz znaczącą przestrzenią pejzażu, uczestniczy (w zespole) w konkursach na rzeźbę pomnikową m.in.: F. Chopina w Londynie ( III nagroda ) w roku 1974, pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 ( I nagroda ) w roku 1980 oraz realizuje (w zespole) rzeźbiarskie opracowania tematów:
- posadowienie pomnika Syreny na Rynku St. Miasta w Warszawie w roku 1999,
- miejsce upamiętniające uprowadzenie ks. J. Popiełuszki - w roku 2000.

Uczestniczyła w międzynarodowych wystawach: w Luxemburgu, Caracas, Moskwie, Getyndze, Kopenhadze, Madrycie, New Delhi. Jej prace znajdują są m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Państwowej i w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.

JARNUSZKIEWICZ Anna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących