Wróć do artystów
FA

FORYCKA-PUTIATYCKA Anna

(ur. 1948)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Jest magistrem sztuki, wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, członkiem IAA/AIAP – UNESCO.
Założycielka Grupy Twórczej SYMFONIA, której celem jest tzw. „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji „correspondance des arts”. Należy do Międzynarodowego Ruchu Artystycznego INTERFERENCE i Grupy Twórczej Art. Visual DANCE. Ukończyła wydział Architektury Wnętrz PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie uczęszczała do pracowni malarskiej prof. Tadeusza Brzozowskiego i prof. Andrzeja Kurzawskiego oraz pracowni wystawienniczej Stanisława Zamecznika. Kształciła się również na UMK w Toruniu na wydziale Konserwacji Zabytków. Podczas pobytu w Stacji Naukowej PAN i w Bibliotece Polskiej w Paryżu współorganizowała wernisaże, imprezy kulturalno-naukowe oraz projektowała wystrój wnętrz. Przez kilka lat pracowała w warszawskich Galeriach sztuki.

W swojej twórczości skupia się głównie na malarstwie i grafice. Jej malarstwo jest nasycone ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury, koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Aby osiągnąć zamierzony cel wykorzystuje różne środki wyrazu począwszy od realizmu, aż do abstrakcji. Posługuje się różnorodnymi technikami. Jej obrazy wyrażają osobisty stosunek do tego, co tworzy; jest to projektowanie ducha na powstającą materię dzieła. Na uwagę zasługują też monochromatyczne monotypie i akwarele, w których daje się poznać jako mistrzyni nastroju i przemyślnej kompozycji. Jej niespokojna dusza poszukuje ciągle nowych rozwiązań, szukając innych środków wyrazu, wzbogaca grafikę warsztatową najnowszymi możliwościami techniki cyfrowej.

Jest finalistką konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz, a jej twórczość, od 2015 r. objęta jest Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium - Artistic Guarantee of Art Imperium. Prezentowała swoje prace na ponad 120 wystawach zbiorowych, oraz ponad 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu aukcjach charytatywnych. Związana rodzinnie z Saską Kępą i Puszczykówkiem (Wielkopolska) uczestniczy w życiu społecznym, organizując wystawy czy pisząc artykuły do czasopism.

Jej obrazy znajdują się w instytucjach polskich oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

FORYCKA-PUTIATYCKA Anna nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących