Wróć do artystów
UA

URBANOWICZ Andrzej

(1938 Wilno - 2011 Szklarska Poręba)
Dodaj do listy życzeń
(5)
Urodził się w 1938 w Wilnie. Studiował na ASP w Krakowie i Katowicach. Dyplom otrzymał w 1962. Był członkiem grupy ARKAT. Wraz z Urszula Broll, Antonim Halorem, Zygmuntem Stuchlikiem, Andrzejem Urbanowiczem i Henrykiem Wańkiem spotykają się w Katowicach, aby dyskutować i rozważać problemy ich nurtujące, a także realizować wspólne przedsięwzięcia artystyczne. 1967 Osoby te zawiązały "Tajną Kronikę Grupy Pięciu Osób", zwaną później "Ligą Spostrzeżeń Duchowych" lub kręgiem ONEIRON. Założyciel na przełomie lat 60/70 galerii "Katowice". Organizator trzech "Katowickich Spotkań Twórców i Teoretyków Sztuki". Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, jest autorem aranżacji przestrzennych, realizuje działania para teatralne. Eseista, krytyk. Mieszka i pracuje w Katowicach.
Ważniejsze wystawy: 1963 - pierwsza wystawa indywidualna w Galerii Sztuki Nowoczesnej (Krzywe Koło) w Warszawie; 1992 - wystawa retrospektywna (1962-1992) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
W 1993 powołał Ośrodek Edukacji Kulturą "Hermaion" ; w 1996 założył Teatr "ONEIRON 3"; jego działalność inauguruje widowisko-performance "Krotochwila".
URBANOWICZ Andrzej nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących