Wróć do artystów
TA

TYSZKO Andrzej

(ur. 1952)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Pierwsze działanie artystyczne Andrzeja Tyszki związane było z działalnością Artystycznej Grupy Twórczej której był współtwórcą. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było 5 socrealistycznych wystaw będących odzwierciedleniem otaczającej ich socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się bezdusznej szarości życia w której zmuszeni byli dojrzewać. Drugim obszarem ich zainteresowań był akt. Z jednej strony fascynowali się otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej szukali własnej interpretacji tego odwiecznego tematu. Stworzyli 4 interesujące wystawy aktu. W okresie 1974 - 80 powstało łącznie 9 wystaw, które eksponowane były w ponad 30 miastach Polski.
Profesjonalną działalność Andrzej Tyszko rozpoczął na początku lat 80., wciągnięty przez show buisness. Do 1987 r. stworzył ponad 180 okładek płyt i plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Jego wielką pasją był jazz, czego owocem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich i norweskich muzyków. W latach 1987-1990 na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety najsłynniejszych norweskich jazzmenów.
Po powrocie do Polski w 1990 r. założył autorskie studio fotografii reklamowej „Tyszko Fotografia” i natychmiast stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych w Polsce.
Głównym tematem jego fotografii zarówno w sztuce jak i reklamie są LUDZIE.
W portrecie ukazuje człowieka w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego recepta na dobry portret, to odnalezienie siebie w tym kogo fotografuje.
Równolegle z komercyjną działalnością fotograficzną, Andrzej Tyszko nieprzerwanie uprawia również fotografię aktu. W akcie bardziej interesuje go forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne poezji obrazy.
Jego prace prezentowane były na 4 wystawach indywidualnych w Polsce i poza jej granicami.
TYSZKO Andrzej nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących