Wróć do artystów
KA

KREÜTZ-MAJEWSKI Andrzej

(1936 Brdów - 2011 Warszawa)
Dodaj do listy życzeń
(1)

PROFESOR ANDRZEJ KREÜTZ MAJEWSKI światowej sławy scenograf, malarz i pedagog. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1959) i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1962).

Debiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1959). W 1966 r. otrzymał nominację na stanowisko naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, którą pełnił do 2005 r. W tym czasie zaczęła się jego wielka międzynarodowa kariera i trwająca do dziś współpraca z czołowymi teatrami operowymi świata. Najbardziej znaczące realizacje zagraniczne artysty miały miejsce w Operze w Kolonii, Covent Garden, Operze Hamburskiej, Operze Paryskiej i na Festiwalu w Salzburgu, Metropolitan Opera , Burgertheater w Wiedniu. .

Andrzej Kreutz Majewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: m.in. II Nagrody na Biennale Sztuki w Paryżu (1961), Nagrody Państwowej I stopnia (1966), Złotych Medali na Triennale Scenografii w Nowym Sadzie (1966) i na Praskim Quadriennale (1967), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1975). Uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Artysta od początku swojej drogi twórczej zajmuje się także malarstwem sztalugowym.

KREÜTZ-MAJEWSKI Andrzej nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących