Wróć do artystów
CA

CZECZOT Andrzej

(1933 Kraków - 2012 Warszawa )
Dodaj do listy życzeń
(2)

Rysownik, malarz, scenograf, ilustrator. Urodził się 27 października 1933 roku w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach, filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutował w 1956 roku w tygodniku "Szpilki", którego był stałym współpracownikiem przez wiele lat. 

Publikował w krajowych i zagranicznych czasopismach takich jak "Polityka", "Polska", "Ty i Ja", "Świat", "Problemy", Literatura", "Pardon" (Niemcy), "Harakiri" (Francja), "The New Yorker" (USA). 

Internowany w 1981 r., później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi z "New York Timesem", "New Yorkerem" i "Wall Street Journal". Szwajcarski "Graphis" zamieścił w jednym z numerów z lat 80. jego monografię. 

W 1997 roku Czeczot powrócił z emigracji i zamieszkał w Warszawie. Publikował rysunki w "Polityce"i "Nie".

W 2002 roku zrealizował pełnometrażowy film animowany "Eden" - ironiczną bajkę dla o kondycji współczesnej kultury, z muzyką Michała Urbaniaka - za który otrzymał m.in. Nagrodę Dodatkową Jury na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tworzył także projekty scenografii telewizyjnych, teatralnych i kabaretowych, plakaty i reklamy.

Zilustrował ok. 200 książek i zaprojektował ponad 450 okładek książkowych. Brał udział w wielu wystawach polskiego rysunku satyrycznego w kraju i za granicą, m.in. we Francji i w Niemczech. Miał także szereg wystaw indywidualnych (Kraków, Poznań, Warszawa, Legnica, Katowice, Nowy Jork). Rysunki Czeczota ukazały się w tomach: "Gumno" (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1979), "Nic się nie zdarzyło!!!" (Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1980), "IFO - zidentyfikowane obiekty latające" (Wydawnictwo KAW, Gdańsk 1980), "New York Fables. Bajki nowojorskie" (Verba, Nowy Jork-Chotomów 1990), "Album przedśmiertny" (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2008). Zmarł w Warszawie 9 maja 2012 roku.

CZECZOT Andrzej nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących