Wróć do artystów
SA

SADOWSKI Andrzej Adam

(1946 - 2016)
Dodaj do listy życzeń
(3)

Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom w 1970 roku. W latach 1974-1993 był asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wiesława Garwolińskiego. stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministra Kultury i Sztuki (1976-1978); Fondazione Romana Marchesa J.S. Umiastowska w Rzymie (1978); Maison d’Artiste de la Grande Vigne w Dinan we Francji (2004). Profesor malarstwa i rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1992-2004 profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w latach 2002-2005 w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi , w latach 2005-2014 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Był autorem ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa w kraju i za granicą, uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych malarstwa. W latach 1970 – 1980 był wielokrotnym laureatem wystaw i konkursów malarskich. Uprawiał twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Zmarł 3 listopada 2016 roku w Łodzi.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Andrzej A. Sadowski – Malarstwo (wystawa pośmiertna); Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL w Lublinie (2017); Hiperpejzaż współczesności – retrospektywa 1970-2015, Galerie Miejskie w Łodzi (2015); Galeria Sztuki „Amcor”, Łódź (2014); Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek (2013); Wystawa retrospektywna malarstwa i rysunku, Galeria Kobro, ASP Łódź (2012); Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów (2008); Wystawa malarstwa (wraz z M. Sadowską), Państwowa Galeria Sztuki i Galeria Sopot „Triada” (2007); Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl (2004); Maison d’Artist de la Grande Vigne (z M. Sadowską), Dinan, Francja (2004); Galeria Test, Warszawa; Galeria Top-Art, Gdańsk (1998); Miejska Galeria Sztuki, Łódź; Muzeum Okręgowe, Gliwice (1997); Galeria BWA, Zamość (1990). Udział w licznych wystawach zbiorowych i konkursowych w kraju i za granicą.

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, „Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki” w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Pabianicach, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Zbiory Sztuki Klasztor OO Paulinów, Jasna Góra w Częstochowie, Muzeum Niepodległości w Łodzi, Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie, Ermitażu w Petersburgu, Galerii Autoportretów Galerii Degli Uffizi we Florencji, Konsulatu RP w Los Angeles, prezydenta miasta Stuttgartu, Biur Wystaw Artystycznych w Płocku, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą – w Austrii, Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Japonii, Kanadzie, Maroku, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Syrii, Rosji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

SADOWSKI Andrzej Adam nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących