Amalia Crişan – urodzona w 2001 w Cluj-Napoca w Rumunii. Poszukiwanie piękna - odkrywanie estetyki we wszystkich wymiarach.W historii sztuki szczególnie podobały się jej dzieła wielkich artystów romantycznych, takich jak John Constable, czy Nicolae Grigorescu. Jest w nich szczególna dbałość o detale i malowniczość, która zdaniem artystki, jest przeciwieństwem wrażeniowości.
W podobny sposób, jak u mistrzów, jej prace zapraszają widza w magiczny lub niemal mityczny świat. Artystka zawsze lubiła przyrodę. Dlatego w jej obrazach pojawiają się motywy kwiatowe i wiejskie tła pełne ciemnych tonów, kontrastów i stylizowanych plam. Te ostatnie to element plastycznego języka charakterystycznego dla prac Amalii. Drzewo to ważny element jej twórczości. Symbolizuje wiele aspektów afirmujących życie, zarówno fizycznie, jak i duchowe. Drzewa i natura jest także źródłem nieskończonej wiedzy, mądrości i od wieków inspirują ludzi.
Autorka nawiązuje także do prac innych artystów, takich jak futurystyczny malarz Giacomo Balla ("Girl Running on the Balcony"), Lavinia Fontana, Sofonisba Anguisciola i Hermann Nitsche. Jej obrazy zawierają także elementy wywodzące się z kultury ludowej Rumunii („Rumuńska Kora"). "Poema română" to kolejna ważna praca ponieważ dzieło to zostało pomyślane jako hołd złożony kompozytorowi George'owi Enescu, który w wieku 16 lat skomponował utwór o tym samym tytule. O twórczości artystki można powiedzieć, że odnosi się do przeszłych kierunków (futuryzm, romantyzm, puentylizm), ale jednocześnie też tworzy nową jakość we współczesnej sztuce.