Wróć do artystów
Projektant i pedagog. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu (1960). Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z architektury wnętrz (1968) i wzornictwa przemysłowego (1971). Karierę rozpoczął jako asystent profesora Mariana Sigmunda. W 1972 roku wyjechał do Francji. Pracował w Agence parisienne d\'esthétique industrielle (A.P.E.S.), następnie zaś w Société d\'études coordonnées (S.E.C.). W roku 1975 przeniósł się do Kanady.

Od 1975 roku związany jest na stałe z kanadyjskim Centrum Designu Univeristé du Québec w Montrealu. W 1977 roku został profesorem na Uniwersytecie Québec w Montrealu na wydziale wzornictwa przemysłowego. Prowadzi zajęcia z metodologii i składni grafiki projektowej. W 1980 roku współorganizował laboratorium badań eksperymentalnych w komunikacji wizualnej „Bretelle”. W 1981 roku utworzył z kolegami Centre de Design i Design International – coroczne letnie kursy ,konferencje i warsztaty z projektowania przemysłowego prowadzone przez najlepszych specjalistów świata.

Twórczość prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych – krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie wygłaszał wykłady za granicą. Jest autorem wielu scenografii teatralnych. Laureat licznych nagród międzynarodowych. Jego prace znajdują się w muzeach, bibliotekach i prywatnych kolekcjach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Jako wychowawca uformował ponad 4 000 studentów grafiki projektowej. Kierował licznymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, przyczynił się tym samym do rozsławienia szkoły wzornictwa przemysłowego UQAM na całym świecie. Zasiadał jako przewodniczący w jury: konkursu na ilustrację LUX w 2004 roku, krakowskiego Festiwalu Plakatu Reklamowego w 2005 roku i Biennale Plakatu w Chicago w 2008 roku. Kontynuuje badania nad konceptualizacją języka wizualnego w komunikacji oraz eksperymentami w dziedzinie sztuk plastycznych.
HAŁASA Alfred nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących