Wróć do artystów
TA

TOBOROWICZ Aleksandra

(ur. 1983, Katowice)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie w 2008 roku z dyplomem w Pracowni Form Reklamowych - pod kierunkiem dr hab. Władysława Targosza. Obecnie doktor sztuki i adiunkt w Pracowni Liternictwa i Typografii i Pracowni Projektowania Graficznego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki.

Autorka strony internetowej Wirtualne Muzeum Sztuki Erotycznej oraz jubileuszowego albumu zaprojektowanego dla Wydziału Grafiki ASP w Krakowie Grafika ASP Kraków (praca doktorska), instalacji literniczej Gwar chmar oraz murali w Krakowie znajdujących się na trasie Krakowskego Szlaku Street Artu: Typomural, Mayamural, Ekomural i Audiomural. Jako ich autorka zaliczona została do 10 najciekawszych twórców street artu w Polsce według portalu fpiec w 2015 roku.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród w konkursach, m.in.: 50 Books | 50 Covers organizowanym przez AIGA oraz Design Observer w USA, Communication Arts w USA, A' Design Awards and Competition we Włoszech, European Design Awards, Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Icograda i Hii Typography w Chinach, Triennale w Trnavie, Machina Design Awards, Transvizualia w Gdyni.

W 2015 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi w kategorii Mistrz, w 2014 roku Nagrodę Rektora ASP w Krakowie. W 2015 i 2002 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2010 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Wielka Brytania, Turcja, Słowacja, Finlandia, Polska, Holandia, Chiny, Brazylia, USA).

Współpracuje m.in. z Biblioteką Narodową w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Korporacją Ha!art.

W latach 2012–2013 członkini zarządu Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się. Zrzeszona w STGU oraz w International Association of Designers.

Obecnie zaangażowana jest w projekty społeczne promujące krakowskie Zabłocie - realizację Radiomuralu oraz tworzenie radia o Zabłociu w formie strony internetowej.

TOBOROWICZ Aleksandra nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących