Wróć do artystów
KUJAWSKA Aleksandra

KUJAWSKA Aleksandra

(ur. 1976)
Dodaj do listy życzeń
(0)

Aleksandra Kujawska. Artystka specjalizująca się w dziedzinie szkła artystycznego. Zajmuje się atawistyczną tęsknotą człowieka za naturą i wspólnotą. Doktorantka w pracowni prof. B. Mak-Soboty na ASP we Wrocławiu. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Nowym Borze, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Jeleniej Górze. Zdobywczyni nagród m.in.: 1 miejsce - Diament Meblarstwa, 1 miejsce w międzynarodowym konkursie „Szklana Improwizacja”, laureatka „Must Have 2020” Łodź Design, laureatka „Must Have 2021” Łódź Design Festiwal, Finalistka Konkursu „ Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, laureatka - wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Konkursu „Design Educated” w Niemczech. Uczestniczka wystaw najważniejszych festiwali wzornictwa światowego jak: London Design Week, Expo Mediolan, Salone del Mobile Milano, Venetian Glass Week, Biennale Szkła Sofia, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Jej prace są w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stypendia i dotacje min: Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Yorku, Pilchuck Glass School w USA. Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Studentów Szkła ASP Wrocław, kuratorka wystaw, autorka publikacji o sztuce szkła.

Edukacja:
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach, szkło artystyczne w pracowni Władysława Czyszczonia. Akademia Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, magisterium w pracowni Szkła użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka. Studia podyplomowe Szkło w architekturze – specjalizacja witraż w pracowni prof. Ryszarda Więckowskiego, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Międzywydziałowe Studia Doktoranckie, ASP Wrocław, absolwentka, doktorantka w Katedrze Szkła. 28 maja 2018 wszczęcie przewodu doktorskiego w Katedrze Szkła ASP Wrocław w pracowni prof.Beaty Mak-Soboty.

Credo artystyczne:
„Interesują mnie relacje człowieka z naturą. W swoich pracach koncentruję się na atawistycznych potrzebach kontaktu współczesnego człowieka z naturą i wspólnotą. Szukam obszarów ludzkich pragnień, emocji związanych z utratą tych relacji i tęsknotą za nimi. Interesuje mnie uświadomienie sobie przez współczesnego człowieka, że jest biologiczny, że jest częścią przyrody, z którą stracił kontakt, i o której istnieniu zapomniał. Daleka jestem od konstruowania instrukcji lub codzienności. Interesuje mnie proces samouświadomienia i związanych z tym emocji, potrzeb, tęsknot, lęków. Staram się je opisywać w swoich pracach.”

Pokaż
09
09

KUJAWSKA Aleksandra (ur. 1976)

Zmrok, 2023 r.

szkło
41 x 25 x 17 cm
sygn. na spodzie: Aleksandra Kujawska

unikat

Szkło barwione warstwowo. Technika własna. Kształtowane na gorąco za pomocą narzędzi hutniczych tzw. „techniką z ręki” - bez użycia formy.

Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji
31
31

KUJAWSKA Aleksandra (ur. 1976)

SUN & PLANETS, z cyklu Opal toys, 2023 r.

szkło
40 x 20 x 20 cm
sygn. na spodzie: „Aleksandra Kujawska, 2/8” 

edycja: 2/8

Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji
54
54

KUJAWSKA Aleksandra (ur. 1976)

Rzeźba „Planets” z cyklu „Toys”, 2020

szkło barwione w masie
wymiary: 36 x 17 cm
edycja kolekcjonerska "Planets" w kolorze turkusowym: 8 + 4 szt.
obiekt wykonany ręcznie, sygnowany ręcznie

Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji
55
55

KUJAWSKA Aleksandra (ur. 1976)

„Chmurka”, 2018

bezbarwne i zielone szkło kryształowe
wymiary: 25 x 17 x 17 cm
unikat: 1 szt.
obiekt wykonany ręcznie, sygnowany ręcznie

Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji
40
40

KUJAWSKA Aleksandra (ur. 1976)

ORO, 2021

szkło uranowe/metal, szkło,stelaż: 39 cm wysokość, 21 cm szerokość, podstawa 19 cm
forma szklana: 21 x 18 x 2 cm
Dzieło składa się z dwóch ruchomych elementów: metalowego stelaża oraz formy szklanej

Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji