Wróć do artystów
NA

NOWICKA Agata ENDO

(ur. 1976)
Dodaj do listy życzeń
(0)
Ilustratorka i rysowniczka komiksowa. Karierę rozpoczęła od założenia w 2001 roku (razem z Bartkiem "Belle" Felczakiem i Dominikiem "Enenkiem" Zacharskim) pierwszego w Polsce bloga rysunkowego, komix.blog.pl - stając się jedną z prekursorek polskiego netartu.
Endo to alter ego autorki i zarazem główna bohaterka jej komiksów. Jednokadrowe prace przedstawiające codzienne sytuacje życia w wielkim mieście, pełne autoironicznego humoru, są wnikliwym i błyskotliwym komentarzem otaczającej ją rzeczywistości. Rysunki Agaty Nowickiej charakteryzują się prostotą i oszczędnością stylu w połączeniu z jasnym przekazem, wykonywane są w programie MS Paint uwydatniającym pikselową kreskę.
Jej ilustracje publikują m.in: Elle, Wysokie Obcasy, Przekrój, Twój Styl, Exklusiv, a od niedawna również amerykański New Yorker. Jest autorką okładek pisma Lampa i plakatów do filmów.
Pod koniec 2006r. wydała album komiksowy "Projekt Człowiek" (wydawnictwo Kultura Gniewu) poświęcony własnej ciąży, publikowany również na łamach Wysokich Obcasów w ramach akcji "Rodzić po ludzku".
Od kilku lat współpracuje z empikiem, tworząc kolekcje papiernicze i murale dla empik cafe.Ma za sobą liczne wystawy w Polsce i zagranicą, m.in: "Natarcie netartu" (Zachęta, Warszawa 2003), "Komiks w awangardzie" (BWA Wrocław - Galeria Awangarda 2004), "8th St?art Contemporary Art Fair" (ExpoCongres, Place de la Foire Exposition, Strasburg, 2004, "IndustrialART" (Miejskie Centrum Kultury, Myslowice 2007), "Autorki" (KOMIKSFET! Galerie Lapidarium, Praga 2007), "dziennik Polki" (Instytut Polski, Berlin 2008). Mieszka i pracuje w Warszawie.
NOWICKA Agata ENDO nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących