Wróć do artystów
WA

WSIOŁKOWSKI Adam

(ur. 1949, Kraków)
Dodaj do listy życzeń
(4)

Studiował w latach 1967-1973 na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Wacława Taranczewskiego. Po obronie dyplomu i zakończeniu studiów w 1973 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni uzyskując w 1992 tytuł profesora. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa, od 1996 do 2002 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w latach 2008-2012 był rektorem ASP.

Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę projektową. Jest autor cyklów malarskich: Matnia (od 1972), Zjawisko (od 1974), Miasto nieznane (od 1979), Autoportret (od 1979), Obecność (od 1984), Felek i ja (od 2003).

Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie. Uzyskał ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu: w 1991 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego.

W latach 1981-1982 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.

Prace artysty zmajdują się w zbiorach: Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzeów Okręgowych w Tarnowie i Toruniu, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Chełmskiem w Chełmie; Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcji Centrum Sztuki „Studio” im. S. I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcji Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckiem Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu; Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie; galerii BWA w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts &Sciences, The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Fundación Antonio Pérez w Cuenca w Hiszpanii oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

WSIOŁKOWSKI Adam nie posiada obiektów w aukcjach nadchodzących