Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 25-29.11


Jeszcze w drugiej połowie listopada w kalendarzu pojawiają się bardzo ważne aukcje z ofertą najwybitniejszych obiektów. Kluczowe wydarzenia rozegrają się na aukcjach Desy Unicum (Sztuka Współczesna. Klasycy Awagnardy po 1945) i Sopockiego Domu Aukcyjnego (Aukcja Dzieł Sztuki oraz Aukcja Sztuki Fantastycznej). Jak zwykle dobrą ofertę przynosi wyczekiwana od początku roku aukcja w Pięknej Gallery, a także w krakowskim Polskim Domu Aukcyjnym. W katalogach "współczesnych" znajdziemy prace wielkiego Stanisława Fijałkowskiego, który odszedł dwa tygodnie temu w wieku 98 lat, a którego miejsce z pewnością jest wśród największych twórców polskiej sztuki XX wieku. Na razie jednak wyższą wycenę otrzymał w Desie Unicum klasyk lat 70. Jerzy Zieliński (Jurry), a także rówieśnik Fijałkowskiego, jeden z herosów rynkowych, Jerzy Nowosielski. W Desie Unicum pod młotek trafiają trzy doskonałe obrazy tego artysty z estymacjami rzędu 200-500 tys. zł. Zgodnie z oczekiwaniami w katalogach znalazła się całą czołówka twórców tego pokolenia, w tym oczywiście Henryk Stażewski, Jan Tarasin (doskonały obraz z lat 60!), Tadeusz Brzozowski, Teresa Pągowska, Maria Jarema, Roman Opałka, Jerzy Tchórzewski, Jan Lebenstein, Tadeusz Kantor, Erna Rosenstein i wielu innych. Niewiele niżej wyceniony został rewelacyjny obraz Edwarda Dwurnika z 1969 roku. W sobotę 28 listopada, Sopot gościł będzie (wirtualnie) kolekcjonerów sztuki dawnej oraz współczesnej. W sesji ze sztuką dawną pojawia się wybitne płótno Alfreda Wierusz-Kowalskiego (1,5-1,7 mln zł), a także studium chłopca Stanisława Wyspiańskiego, trzy obrazy Meli Muter, dzieła Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Bolesława Cybisa (cena wywoławcza 750 tys. zł), Jacka Malczewskiego, Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego, Mojżesza Kislinga czy Stanisława Witkiewicza. W obszernym katalogu znalazły się jeszcze m.in. atrakcyjny zestaw obrazów Kossaków (Wojciecha i Jerzego) i prac z kręgu Ecole de Paris. 

 

25.11.2020, Piękna Gallery, Aukcja Dzieł Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 2 Stefan Krygier, Konstruowanie przestrzeni II, 1977   zobacz więcej

Jedna z prac, dzięki którym "mniej" znaczy więcej. Trzy kolory i symetria pozwoliły Stefanowi Krygierowi wykreować nie tylko przestrzeń, ale także doskonały abstrakcyjny obraz, spełniający najwyższe wymogi stawiane wysokiej klasy sztuce nowoczesnej tego nurtu, w tym przede wszystkim przemyślanej i eleganckiej formy. Doskonałym pomysłem było zastosowanie nietypowego formatu, który, wraz z białymi prostymi liniami dynamizuje całość.

Estymacja 30 000 - 50 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26.11.2027, Desa Unicum, Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945  -  zobacz więcej >

 

lot 3 Stanisław Fijałkowski, 12.V.61, 1961   zobacz więcej

Gdy odchodzi prawdopodobnie najwybitniejszy żyjący artysta, jeden z ostatnich przedstawicieli złotego pokolenia polskich klasyków XX wieku, każde jego dzieło wystawione na aukcjach ma inny wymiar. Fijałkowski był autorem bardzo kontemplacyjnej i zagadkowej sztuki, nigdy nie działającej w prosty, bezpośredni sposób. W kanonie współczesnego malarstwa polskiego wciąż jeszcze należy do twórców rynkowo niedoszacowanych.

Estymacja 100 000 - 120 000 zł

 

 

 

lot 5 Jerzy Zieliński (Jurry), Luft, 1976   zobacz więcej

W odróżnieniu od Stanisława Fijałkowksiego, Jerzy Zieliński zdaje się szybciej osiągać wysoką pozycję w hierarchii cenowej. Jeden z kluczowych artystów lat 70. otrzymał wysoką wycenę, odpowiednią dla współtwórcy ciekawej, rozpoznawalnej estetyki tego okresu w polskim malarstwie. Przypomnijmy, że w przeszłości tylko za jedną pracę artysty zapłacono na aukcji ponad 100 tys. zł. 

Estymacja 140 000 - 200 000 zł

 

 

 

 

lot 16 Jan Tarasin, Brzeg, 1965   zobacz więcej

Żelazna klasyka polskiego malarstwa lat 60. Wczesne poszukiwania Jana Tarasina, niekwestionowanego klasyka polskiej sztuki XX wieku, przynależą do tzw. malarstwa materii. Obrazy z tego nurtu, które wystawiano dotąd na aukcji, robiły za każdym razem ogromne wrażenie i często powtarza się opinię, że jeszcze przed wykształceniem się charakterystycznego stylu z liniowymi przebiegami znaków i form, w latach 60. właśnie, powstały najlepsze dzieła artysty. Estymacja równa estymacji obrazu Jurrego pozwala mówić o okazyjnej ofercie wybitnej pracy Jana Tarasina.

Estymacja 140 000 - 200 000 zł

 

 

 

 

 

 

26.11.2020, Karea Gemstone Space, Artessia, II Aukcja Biżuterii Dawnej i Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 52 Pierścionek art deco, l. 20 XX w.    zobacz więcej

Jeden z kluczowych obiektów kagalogu. Bardzo efektowny pierścionek z diamentem prezentuje się w katalogu jak ozdoba skarbca. Oprócz doskonale znanych walorów szlachetnych kamieni i kruszców, przedmiot zachowuje stylistykę lat 20. z pięknie skomponowaną kolorystyką. 

Estymacja 55 000 - 65 000 zł

 

 

 

 

 

26.11.2020, Polski Dom Aukcyjny, XIX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 16 Jerzy Duda-Gracz, Obraz 2024, 2004   zobacz więcej

Z tego ciekawego katalogu wybieramy dużą ciekawostkę. Miniatura malarska Jerzego Dudy-Gracza ma w sobie ogromny urok i przypomina o tym jak wyjątkowymi obiektami, niezależnie od skali, są obrazy. Tradycyjne, ponadczasowe wartości malarstwa, takie jak harmonia między kompozycją i paletą barw, a także oraz poetycki wymiar całości - wszystko to jest obecne w obrazie z 2004 roku.

Estymacja 17 000 - 25 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

27.11.2020, Galeria Vratislavia, Aukcja Kolekcjonerska -  zobacz więcej >

 

lot 6 Ludwik Leszko, Pejzaż, 1949   zobacz więcej

Ciekawa propozycja w niskiej cenie wywoławczej. Olejny pejzaż uznanego artysty jest bardzo udany, szczególnie za sprawą pięknej kolorystyki. Jedna z urokliwych artystycznie okazji cenowych, których nie warto przegapić.

Cena wywoławcza 1 900 zł

 

 

 

27.11.2020, Art in House, V Aukcja Klasyków Współczesności  -  zobacz więcej >

 

lot 1 Wojciech Fangor, Szósta wieczór, 1989   zobacz więcej

Kolejny, po obrazie Tadeusza Kantora ważny obiekt klasyki polskiego malarstwa XX wieku na aukcji Art in House. Charakterystyczne dla sztuki Fangora poszukiwania z lat 80, obiegające od wcześniejszego klasycznego op-artu, mają swoje miejsce w historii polskiej sztuki. Doskonały obraz z epoki wielkich przemian, ma ich odblask na ekranie namalowanego telewizora. 

Estymacja 200 000 - 250 000 zł

 

 

 

27.11.2020, Aukcja Galerii: Sztuka na prezent (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 37 Maria Sadowska, Zapamiętane I, 2018/2019   zobacz więcej

Dobry współczesny obraz olejny, przekonujący nie tylko umiejętnościami warsztatowymi artysty. Atrakcyjnym pomysłem jest skontrastowanie szarego tła (ściany i mury to chyba jeden ze znaków rozpoznawczych malarki) z jaskrawymi kolorami tkanin, których udrapowanie pozwala na skojarzenia z dawnym malarstwem. 

Estymacja 3 800 - 4 000 zł

 

 

 

28.11.2020, XXIX Aukcja Wielkiego Serca -  zobacz więcej >

 

lot 110 Jan Młodożeniec, Bez tytułu   zobacz więcej

200 zł jako kwota początkowa licytacji gwaszu Jana Młodożeńca, powinna rozpalić niejednego kolekcjonera. Doskonale rozpoznawalny styl klasyka polskiego plakatu jest jednym z przebojów aukcyjnych od wielu, wielu lat. 

Cena wywoławcza 200 zł

 

 

 

 

 

28.11.2020, Yegorov Gallery, Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 18  Franciszek Ledóchowski, Apeiron 19, 2016   zobacz więcej

Atrakcyjny i pelen życia obraz Franciszka Ledóchowskiego, jeden z wcześniejszych w obszernym cyklu Apeiron. Uczestniczył w dużej wystawie indywidualnej artysty w Galerii Bohema. Robi wrażenie świeżość i energia malarska, a skojarzenia biegną w kierunku widowiskowej destrukcji soczystego, egzotycznego owocu na białym blacie lub ścianie.

Cena wywoławcza 1 500 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

28.11.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki -  zobacz więcej >

 

lot 2 Alfred Wierusz-Kowalski, Napad wilków, 1885-1890   zobacz więcej

Czołowe dzieło dawnego malarstwa w tym tygodniu. Wybitny obraz Wierusz-Kowalskiego to klasyka XIX - malarstwa polskiego i klejnot szkoły monachijskiej. Olej należy do najlepszych obrazów artysty, z niezrównaną wirtuozerią realizującego wymogi estetyki tego środowiska artystycznego - widowiskową scenerię świetlną, wspaniale malowany śnieg i postaci w ruchu, w tym koronny motyw artysty - dzikie wilki. Estymacja 1 500 000 - 1 700 000

 

 

lot 65 Bronisława Rychter-Janowska, Pod Neapolem - kapliczka   zobacz więcej

Bardzo dobry obraz Bronisławy Rychter-Janowskiej. W miejsce wnętrz polskich dworków - reminiscencja podróży włoskiej. Specyfika śródziemnomorskiego nieba i flory oddane zotały znakomicie, podobnie jak miejscowa architektura, pamiętająca najdawniejsze czasy. Olej można licytować od 3 800 zł. 

Estymacja 7 000 - 11 000 zł

 

 

 

 

28.11.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja Sztuki Fantastycznej -  zobacz więcej >

 

lot 1 Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1979   zobacz więcej

Wysokiej klasy obraz z początków okresu tzw. fantastycznego, w którym artysta onieśmielał jakością malarskiego wykonania oraz fascynował mroczną atmosferą swojej sztuki. Beksiński jest jednym z bohaterów dwóch ostatnich sezonów aukcyjnych. Wysoka estymacja w zupełności odpowiada więc aktualnej sytuacji na rynku prac tego ważnego twórcy. 

Estymacja 190 000 - 250 000 zł