Rynek powraca ze zdwojoną energią po nietypowej majówce. Tydzień upłynie pod urokiem sztuki z kręgu Ecole de Paris, któremu poświęcona jest monograficzna aukcja w Desie Unicum, ale nie tylko, bo ważne dzieła pojawią się też w Sopockim Domu Aukcyjnym. Najpierw jednak, na początek tygodnia, zaplanowane są dwie aukcje prac na papierze: w poniedziałek w Warszawskim Domu Aukcyjnym i we wtorek w Desie Unicum. Na pierwszej z aukcji w katalogu znalazły się sprawdzone nazwiska i specjalność firmy: Jerzy Kossak, Aneri Weissowa, Stanisław Kaczor Batowski, Stanisław Kamocki, Henryk Krych, Ludwik Maciag, Jerzy Panek, Józef Pieniążek, a także nieco rzadziej oferowane prace Krystyny Pelletier, Romana Sielskiego czy rysunki Kazimierza Mikulskiego. W Desie Unicum tym razem licytowana będzie sztuka współćzesna na papierze. Katalog otwierają trzy akwarele Stefana Gierowskiego, obok których bardzo zachęcająco wyglądają nieodległe stylistycznie i bardzo odległę cenowo prace Teresy Panasiuk. Z numerem 7 figuruje czołowy obiekt katalogu, gwasz Henryka Stażewskiego z lat 20, a zaraz za nim praca kredką Wojciecha Fangora, której estymacja przekroczyła już 50 tys. zł. Wśród wszystkich obiektów bardzo dobrze prezentują się te z wyceną ok. 6-10 tys. zł. W tej grupie naprawdę jest w czym wybierać. To na przykład akwarela Jana Berdyszaka (nr 10), rysunki tuszem Erny Rosenstein (nr 11) i Kazimierza Mikulskiego (nr 14), doskonały rysunek ołówkiem Jana Dobkowskiego (nr 16), praca Zbigniewa Makowskiego (nr 19), Nr 39 to wspaniała, duża akwarela Jana Lebensteina, za którą przyjdzie jednak nieco zapłacić. O wiele tańsze są ciekawe i zaskakujące, filigranowe akwarele Tomasza Tatarczyka (nr 74-74), którego monumentalny "Stos" z lat 80. będzie można licytować z nr 34. W środę 6 maja interludium z młodą sztuką, przygotowane przez Pragalerię ku szczytnemu celowi, natomiast kolejnego dnia, 7 maja, odbędzie się najważniejsza aukcja tygodnia z malarstwe Ecole de Paris w Desie Unicum. Zwraca uwagę duża liczba dawnych prac z najważniejszego okresu twórczości poszczególnych artystów. Nie zabraknie kubistycznych dokonań Alicji Halickiej i Henryka Haydena, klasycznego aktu Mojżesza Kislinga, obrazów Meli Muter, w tym doskonałego "Macierzyństwa", dzieł Leopolda Gottlieba, Tadeusza Makowskiego, Eugeniusza Zaka, Romana Kramsztyka, Zygmunta Menkesa i wielu innych. W sobotę druga szansa na zakup obrazu młodego artysty - w łódzkim Rynku Sztuki, a kilka godzin później ponownie duże licytowanie ważnych dzieł malarstwa dawnego w Sopockim Domu Aukcyjnym. Czołowe obiekty to idylliczny "Rybak" Eugeniusza Zaka (nr 3), francuski pejzaż Romana Kramsztyka (nr 2), wyjątkowo ciekawy zestaw obrazów Wlastimila Hofmana (nr 6), a także obrazy Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Tymona Niesiołowskiego, Henryka Haydena, Henryka Epsteina czy ważny obraz Jana Cybisa na zamknięcie katalogu.
Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.
Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445
4.05.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Aukcja Prac na Papierze - zobacz więcej >
lot 6 Stanisław Żurawski, Łodzie - zobacz więcej >
Dobry pejzaż nadmorski z łodziami jednego z sztandarowych artystów z katalogów tego domu aukcyjnego. Obraz ujmuje spokojem, harmonią i pogodną, zywą kolorystyką i z pewnością warto go licytować od niskiej ceny wywoławczej.
Cena wywoławcza 1 000 zł
5.05.2020, Desa Unicum, Sztuka Współczesna. Prace na Papierze - zobacz więcej >
lot 7 Henryk Stażewski, Bez tytułu, 1925 (?) - zobacz więcej
Jedna z najwcześniejszych prac Henryka Stażewskiego na rynku, o bardzo dobrej proweniencji, ważnej dla historii europejskiejgo konstruktywizmu i awangardy. Takimi poszukiwaniami włączył się artysta w najważniejszy nurt sztuki XX wieku i dzięki nim znalazł się podręcznikach historii sztuki.
Estymacja 120 000 - 200 000 zł
lot 10 Jan Berdyszak, Z cyklu "Szkice", 1970 - zobacz więcej
Jedna z kilku atrakcyjnych ofert z tego przedziału cenowego. Berdyszak jawi się bardzo ciekawie w zdecydowanych kolorach, wykorzystanych do swoich intrygjących abstrakcyjnych kompozycji. Czarne i różowe kwadraty i koła w czarnych bordiurach nie po raz pierwszy robią tak dobre wrażenie w krajowych katalogach aukcyjnych.
Estymacja 8 000 - 12 000 zł
6.05.2020, Pragaleria, Aukcja Charytatywna w Teatrze 6. piętro - zobacz więcej >
lot 12 Hanna Rozpara, Iskry, 2020 - zobacz więcej
Propozycja w rozpoznawalnym stylu Hanny Rozpary. Kwadratowe płótno, podobnie jak większość prac malarki, doskonale prezentuje się na żywo i zwraca uwagę świetnym warsztatem i uzyskaną dzięki niemu elegancką formą. Starannie opracowane łezkowate formy rodem jakby z podwodnego świata, układają się w mieniący się ornament.
Cena wywoławcza 100 zł
7.05.2020, Desa Unicum, Ecole de Paris - zobacz więcej >
lot 5 Mojżesz Kisling, Półakt młodej dziewczyny, 1937 - zobacz więcej
Ozdoba katlogu obok obrazu Meli Muter. Monumentalny w formie, choć średnich wymiarów, silnie stylizowany i bardzo dekoracyjny akt Mojżesza Kislinga, przyniósłby chlubę każdej aukcji. Tutaj reprezentuje twórczość najbardziej rozpoznawalnego w Europie przedstawiciela paryskiego środowiska polskcih artystów.
Estymacja 700 000 - 900 000 zł
lot 8 Mela Muter, Macierzyństwo, 1913 - zobacz więcej
Dzisiaj nie dziwi już fakt milionowych estymacji w przypadku najwybitniejszych dzieł Meli Muter. Temat obrazu z katalogu należy do ważnych w twórczości artystki i nieprzypadkowo wybrała go dla tej wielkoformatowej kompozycji. Charyzmatyczny i wielce indywidualny styl, którym zasłynęła malarka, jest tu doskonale widoczny.
Estymacja 600 000 - 1 000 000 zł
lot 21 Henryk Hayden, Martwa natura z butelką porto, 1917 - zobacz więcej
W katalogu aukcji Ecole de Paris, wśród czołowch obiektów nie mogło zabraknąć wczesnej, kubistycznej twórczości Henryka Haydena. Martwe natury, eksplorujące w praktyce teoretyczne zdobycze kubizmu, często wykorzystywały jako model rekwizyty z pracowni artysty. Dzięki Haydenowi można spojrzeć z kilku perspektyw na butelkę słynnego trunku.
Estymacja 600 000 - 1 000 000 zł
9.05.2020, Rynek Sztuki, 50 Aukcja Promocyjna - zobacz więcej >
lot 80 Wojciech Piekarski, Pejzaż zimowy, 2020 - zobacz więcej
W kolorowym katalogu Rynku Sztuki popisy warsztatowe Wojciecha Piekarskiego są miłym urozmaiceniem. Wartości techniczne mają wymiar ponadczasowy i na pewno znajdą uznanie wśród kolekcjonerów młodej sztuki wrażliwych na tradycyjne gatunki malarskie i pejzaż.
Cena wywoławcza 450 zł
9.05.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki - zobacz więcej >
lot 6 Wlatimil Hofman, „Ojcze nasz”, lata 1951–1952 cykl 30 obrazów – malarski testament Wlastimilia Hofmana zobacz więcej
Duża ciekawostka i zespół prac o dużym znaczeniu w skali całego rynku aukcyjnego. Jeden z najpopularniejszych artystów tutaj zaoferowany w postaci bezprecedensowego i unikatowego zestawu prac, który sam artysta nazywał swoim testamentem. Cykl, malowany po Wojnie w Szklarskiej Porębie należy do najciekawszych dzieł malarza. Estymacja 300 000 - 500 000 zł
lot 3 Eugeniusz Zak, Rybak, 1914 zobacz więcej
Wybitnej klasy płótno Eugeniusza Zaka, jednego w z najważniejzsych przedstawicieli Ecole de Paris. Sielankowe pejzaże należą do ważnych tematów malarskich tego twócy. Charakterystyczna silna stylizacja pezjażu i rozpoznawalna, odrealniona, baśniowa kolorystyka należą od wielu lat do wielkich przebojów polskiego rynku aukcyjnego.
Estymacja 1 000 000 - 1 200 000 zł