Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 8-13.12


To prawdopodobnie kluczowy tydzień całego roku, choć po jego zakończeniu przed nami jeszcze wiele ważnych aukcji. W najbliższych dniach swoje "królewskie" katalogi i obiekty zaprezentuje pierwsza trójka firm rynku: Desa Unicum, Polswiss Art i Agra-Art. Trzeba powiedzieć od razu, że oczekiwane przez wszystkich arcydzieła, wybitne prace i rzadkości rynkowe rzeczywiście pojawiają się i często elektryzują estymacjami. Wydarzeniem numer jeden będzie licytacja obrazu Tamary Łempickiej (est. 4-6 mln zł) w Desie Unicum i jest to drugi obiekt w tym miesiącu, po pracy Wojciecha Fangora, wyceniony tak wysoko. Pierwsze wielkie emocje już we wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art. W bogatym katalogu wyróżnijmy najważniejszych arstystów reprezentowanych przez wybitne prace: Józefa Brandta (1,5-1,8 mln zł), Józefa Chełmońskiego (1-1,5 mln zł), wybitny autoportret konny Leona Wyczółkowskiego (900 tys.-1,8 mln zł), a także ważne dzieła Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Mojżesza Kislinga, Zbigniewa Pronaszki, dwa obrazy Jacka Malczewskiego, obraz Meli Muter. W części współczesnej katalogu pojawia się kolejna ważna praca Tadeusza Brzozowskiego, bardzo dobra abstrakcja Jerzego Nowosielskiego, prace Ryszarda Winiarskiego, Henryka Stażewskiego, rzeźby Magdaleny Abakanowicz, obrazy zmarłego niedawno Stanisława Fijałkowskiego i przede wszystkiim wspaniałe koło z 1968 roku Wojciecha Fangora (est. 1,6-1,9 mln zł). Uzupełnieniem oferty wybitnych prac XX-wiecznych początku tygodnia będzie aukcja monograficzna Władysława Hasiora w Desie Unicum. W czwartek w prawdziwym aukcyjnym tłoku (aż 7 aukcji młotkowych, a do tego aukcje internetowe) wybija się oferta sztuki dawnej wystawiona w Desie Unicum. Estymacje milionowe otrzymali Józef Brandt, Bolesław Cybis, Józef Chełmoński, Juliusz Kossak, a nawet Włodzimierz Tetmajer, zaś wielomilionowe wspomniana Tamara Łempicka oraz Tadeusz Makowski. Oprócz tego, w ofercie pojawiają się dzieła całego panteonu polskiego malarstwaj: Artura Grottgera, Piotra Michałowskiego, Eugeniusza Zaka, Meli Muter, Jacka Malczewskiego, Mojżesza Kislinga, Olgi Boznańskiegj, Bolesława Biegasa, Leona Wyczółkowskiego, Romana Kramsztyka, Fernanda Ruszczyca, Wilhelma Kotarbińskiego. Oczekiwań nie zawiedzie z pewnością podwójna aukcja w Agrze-Art w niedzielę. Kluczowe obiekty figurują w katalogu sztuki dawnej. Są to pastel Stanisława Wyspiańskiego (est. 2,2-2,6 mln zł) i dyptyk Jacka Malczewskiego (est. 1,8-2,5 mln zł). Z pozostałych obiektów należy również wymienić obrazy Władysława Ślewińskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Simmlera, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Hulewicza i Jankiela Adlera. W ofercie sztuki dawnej pojawiają się dwa bardzo dobre obrazy Zdzisława Beksińskiego z lat 70., a także wczesny asamblaż Tadeusza Kantora (est. 350-700 tys. zł). Nie zabrakło też innych wielkich nazwisk, które często z powodzeniem prezentuje Agra- Jerzego Dudy-Gracza, Teresy Pągowskiej, Jacka Yerki. 

 

 

8.12.2020, Polswiss Art, Aukcja Dzieł Sztuki  -  zobacz więcej >

 

lot 10 Józef Brandt, Tabor myśliwski w podróży, 1871   zobacz więcej

Wybitne dzieło Józefa Brandta, efektowne za sprawą ciekawego, centralnego ujęcia zaprzęgu. Grupa postaci jadących konno ukazana została z mistrzostwem, z którego malarz jest znany. Rewelacją jest syntetycznie malowany pejzaż, w tym przede wszystkim obraz w obrazie, czyli widok z lewej strony z przelatującymi nad rozlewiskiem ptakami. Estymacja 1 500 000 - 1 800 000 zł

 

 

lot 12 Józef Chełmoński, Targ wiejski, 1882   zobacz więcej

Rzadko obecny ostatnio na rynku Józef Chełmoński to jeden z największych mistrzów polskiego malarstwa. Tradycyjny temat targu pozwolił artyście raz jeszcze zaczarować splotem artystycznych zabiegów tworząc kompozycję zarazem zwyczajną jak i intrygującą plamami czerwieni i bieli przypominającymi wrażliwość kolorystyczną Maneta. Estymacja 1 000 000 - 1 500 000 zł

 

 

lot 13 Leon Wyczółkowski, Autoportret konny / Powitanie stepów, 1892   zobacz więcej

Ważna oferta na miarę kluczowej aukcji sezonu. Tak reprezentacyjne autoportrety czołowych artystów są rzadkością na aukcjach. Wybitnych obrazów Leona Wyczółkowskiego było i jest na rynku nieweiele. Monumentalnych wymiarów pastel otrzymał wycenę odpowiednią do rangi twórczości autora. 

Estymacja 900 000 - 1 800 000 zł

 

 

lot 71 Wojciech Fangor, M53, 1968   zobacz więcej

Kolejna uroczysta niemal oferta obrazu Wojciecha Fangora, kluczowego reprezentanta polskiej sztuki XX wieku. Sztandarowy cykl artysty z op-artowymi kołami należy do najważniejszych obecnnie w krajowej ofercie aukcyjnej, a przy tym jest wysoko ceniony na świecie. To może być kolejna wielomilionowa transakcja tego miesiąca.

Estymacja 1 600 000 - 1 900 000 zł

 

 

 

 

lot 86 Stanisław Fijałkowski, Mandorla, 1961   zobacz więcej

Oferty malarstwa tego artysty mają szczególny wymiar z racji jego niedawnej śmierci. Trzeba zwrocić uwagę, że przez wiele lat malarstwo Fijałkowskiego nie otrzymało wyceny zgodnej ze znaczeniem jego sztuki. Wymagająca i nieoczywista twórczość malarska i graficzna ma dopiero przed sobą okres pełnej apreciacji rynkowej. 

Estymacja 160 000 - 200 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

8.12.2020, Warszawski Dom Aukcyjny, Wyprzedażowa Aukcja Wyjazdowa w Katowicach -  zobacz więcej >

 

lot 1 Jan Szancenbach, Port w Smogen, 1993   zobacz więcej

Atrakcyjna propozycja na otwarcie katalogu. Kolorystyka obrazów Szancenbacha zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i trzeba przyznać, że artysta nigdy nie zawodzi jeśli chodzi o różnorodność barw i bardzo wysokie walory dekoracyjne. Praca wystawiona jest za dość niską cenę wywoławczą. 

Cena wywoławcza 9 000 zł

 

 

 

 

 

8.12.2020, Desa Unicum, Władysław Hasior. Konserwatywny Skandalista -  zobacz więcej >

 

lot 3 Władysław Hasior, Judasz, 1963   zobacz więcej

Gwóźdź programu tej aukcji, (choć trzeba przyznać, że w katalogu jest wiele doskonałych obiektów) to "Judasz" z lat 60. Hasiora - należy niewątpliwie do najlepszych dziełwystawionych dotąd na aukcji. Praca ma historyczne znaczenie dla polskiej sztuki - w 1965 roku Ryszard Stanisławski wybrał ją do reprezentowania Polski na Biennale w Sao Paulo.

Estymacja 250 000 - 400 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.12.2020, Libra. Aukcja Sztuki XXI wieku #artdoday -  zobacz więcej >

 

lot 2 Agnieszka Potrzebnicka, Bez tytułu, 2020    zobacz więcej

Dobra i ciekawa propozycja z szerokiej oferty młodej sztuki. Specyficzna estetyka i wartości inne niż w przypadku innych segmentów rynku nakładają na artystów silniejszy niż gdzie indziej wysiłek wyróżnienia swojego stylu. Klasa wykonania i dobry zamysł przesądzają o tym, że w przypadku tego obrazu Agnieszka Potrzebnicka może mówić o powodzeniu. 

Cena wywoławcza 500 zł

 

 

 

 

 

 

9.12.2020, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa, Świąteczna Aukcja Sztuki Najnowszej -  zobacz więcej >

 

lot 8 Dorota Berger, Pole, 2016   zobacz więcej

 Niestandardowa inspiracja dawnym (bardzo dawnym) malarstwem renesansowym ożywczo wyróżnia tę twórczość na tle rówieśników, szczególnie na rynku aukcyjnym. Rozpoznawalna delikatna paleta i zamiłowanie do szeregów detali to znak rozpoznawczy Doroty Berger.  Cena wywoławcza 3 000 zł

 

 

 

 

9.12.2020, Pragaleria, 44. Aukcja Sztuki Młodej -  zobacz więcej >

 

lot 63 Piotr Woroniec, Kształt różnicy, 2019   zobacz więcej

Niespodzianka spod pędzla Piotra Worońca, doskonale znanego uczestnikom krajowych aukcji młodej sztuki. Jednorodna wizja i kompozycja tego obrazu zdecydowanie zwiększyły siłę jego oddziaływania i pozwalają z zainteresowaniem przyglądać się rozwojowi kariery tego arysty. 

Cena wywoławcza 500 zł

 

 

 

 

 

10.12.2020, Dom Aukcyjny Van Rij, I Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 51 Jan Dobkowski, Nieskończoność VII, 1999   zobacz więcej

Okazyjna oferta malarstwa jednego z najważniejszych polskich malarzy urodzonych w latach 40. XX wieuk. Sztuka Dobkowskiego zawsze doskonale prezentuje się w katalogach aukcji sztuki współczesnej, jednak coraz trudniej kupić obraz tego artysty w cenie poniżej 20 tysięcy złotych. Estymacja 15 000 - 17 000 zł

 

 

 

10.12.2020, Art Agenda Nova, V Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 23  Kazimierz Mikulski, Bez tytułu (portert kobiety), 1949   zobacz więcej

Ciekawostka cenowa, ale także po prostu bardzo dobra oferta malarstwa czołowego polskiego surrealisty. Niewielki obraz z wczesnego okresu twórczości jest doskopnałym przykładem indywidualnego stylu, widocznego, mimo braku późniejszych wyrożników kompozycyjnych, na przykład w silnej stylizacji rysów postaci. 

Cena wywoławcza 4 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

10.12.2020, Desa Unicum, Sztuka Dawna. XIX wiek. Modernizm, Międzywojnie (Sesja I) -  zobacz więcej >

 

lot 8 Tamara Łempicka, Czytająca I, ok. 1951   zobacz więcej

Obok niedawnego obrazu Fangora druga najbardziej imponująca oferta aukcyjna w grudniu tego roku. Tamara Łempicka uzyskała na aukcjach światowych najwyższe ceny spośród wszystkich polskich artystów, jednak w kraju właściwie nie byłą reprezentowana przez ważne obrazy olejne. Czytająca zmienia ten stan rzeczy w sensacyjnej atmosferze związanej z wielomilionową estymacją. 

Estymacja 4 000 000 - 6 000 000 zł

 

 

 

 

 

 

lot 23 Mela Muter, Portret kobiety na tle Rodanu w Awinionie, ok. 1950   zobacz więcej

Bardzo dobra oferta czołowej polskiej malarki o bardzo silnej artystycznej i rynkowej pozycij. Co ciekawe, doskonały obraz, z wielu względów bardzo atrakcyjny, otrzymał niewygórowaną wycenę. Postać starej kobiety w regionalnym francuskim nakryciu głowy autorstwa Meli Muter to wielka atrakcja na każdej aukcji polskiej sztuki. 

Estymacja 250 000 - 350 000 zł

 

 

 

 

 

lot 30 Leon Wyczółkowski, Połów raków, 1891   zobacz więcej

Druga w tym tygodniu ważna oferta malarstwa Leona Wyczółkowskiego. Płótno poświęcone nieczęstemu tematowi w historii polskiego malarstwa przynależy do narodowego kanonu i dziedzictwa artystycznego. To między innymi w studiach rybaków tworzył artysta dzieła, które jako jedne z pierwszych w Polsce odnosiły się do tradycji europejskiego impresjonizmu. 

Estymacja 300 000 - 400 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

10.12.2020, Aukcja Młodej Sztuki (zakończenie aukcji internetowej) -  zobacz więcej >

 

lot 17 Iwona Stachura, Archipelagi. Niebieski   zobacz więcej

Bardzo dobry obraz Iwony Stachury, która zdażyłą już zwrócić uwagę obserwatorów i uczestników aukcji malarstwa. Wysmakowane kompozycje z budynkami rzadko otrzymywały tak bogaty i zróżnicowany układ jak w oferowanej pracy. 

Cena wywoławcza 500 zł

 

 

 

12.12.2020, Desa, Kraków, Aukcja 190 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne -  zobacz więcej >

 

lot 28 Wojciech Weiss, Akt   zobacz więcej

Wybitny twórca, przedstawiciel kilku rozbieżnych estetyk, w historii sztuki pozostanie przede wszystkim jako malarz aktów. Na tę ofertę warto zwrócić uwagę także za sprawą atrakcyjnie niskiej ceny wywoławczej. 

Cena wywoławcza 38 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

12.12.2020, Ostoya, 198 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna -  zobacz więcej >

 

lot 1 Władysław Skoczylas, Fara w Kazimierzu   zobacz więcej

Imponujące otwarcie katalogu aukcji w Ostoi. Rozpoznawalny od razu motyw architektoniczny stał się dla artysty pretekstem do popisu malarskiego i kompozycyjnego. Wiodącą rolę w tym obrazie gra naprzemienny rytm kierunków, krzyżujących się i jednocześnie piętrzących tak samo jak wieńcząca wzgórze bryła miejskiej świątyni w Kazimierzu.

Estymacja 65 000 - 70 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.12.2020, Agra-Art, Aukcja Sztuki Współczesnej -  zobacz więcej >

 

lot 105 Tadeusz Kantor, Emballage, 1966   zobacz więcej

Czołowy obiekt w współczesnym katalogu Agry. Fundamnentalna waga dla całej polskiej sztuki twórczości Tadeusza Kantora tylko częściowo polegała na imporcie do kraju nowinek artystycznych, w tym przypadku asamblażu. Praca pochodzi z pierwszego okresu eksploracji tej nietypowej techniki, dla której parasol stał się u Kantora obiektem wręcz emblematycznym.

Estymacja 350 000 - 700 000 zł

 

 

 

 

 

lot 108 Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, 1973   zobacz więcej

Doskonała oferta innego kluczowego artysty współczesnego. Zdzisław Beksiński pnie się ostatnio po drabinie rynkowej hierarchii. Warto zwrócić uwagę na prace z lat 70., z początkowego okresu stylu tzw. fantastycznego. mają w sobie najwięcej autentyczności i prawdziwej tajemnicy. W tym przypadku atutem dodatkowym jest zachowawcza estymacja. 

Estymacja 90 000 - 160 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

12.12.2020, Agra-Art, Aukcja Sztuki Dawnej -  zobacz więcej >

 

lot 10 Stanisław Wyspiański, Józef Sosnowski w roli króla Bolesława w sztuce Bolesław Śmiały Stanisława Wyspiańskiego, 1903   zobacz więcej

Największa oferta katalogu i kolejne ważne i wysoko wycenione dzieło Stanisława Wyspiańskiego w ofercie Agry. Uwagę zwraca głęboko narodowa treść i totalna natura dzieła (wizualizacja postaci z dramatu autorstwa samego malarza). Warto przypomnieć, że wszystkie najważniejsze transakcje prac Wyspiańskiego dotyczyły prac wykonanych w technice pasteli. Estymacja 2 200 000 - 2 600 000 zł

 

lot 22 Jacek Malczewski, Powrót do ojczyzny, dyptyk, 1916   zobacz więcej

Drugi najważniejszy obiekt katalogu. Jacek Malczewski jest prawdopodobnie najważniejszym twórcą w przekroju całego roku aukcyjnego 2020, ukoronowanego m.in. rekordem cenowym ustanowionym również w Agrze. Wybitny dyptyk robi wrażenie skomplikowaną kompozycją z wykorzystaniem najtrudniejszej perspektywy leżącej postaci, nigdzie indziej nie spotykanej w malarstwie artysty. 

Estymacja 1 800 000 - 2 500 000 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lot 31 Jacek Malczewski, Portret mężczyzny z czerwonym makiem, 1909   zobacz więcej

Druga ważna oferta twórczości Malczewskiego. Obraz wyceniono w zachowawczy sposób, a przecież praca przy bliższym poznaniu ujawnia znamiona wybitnego dzieła malarza. Monumentalizacja postaci ludzkiej, doskonałe wykonanie, symboliczny detal (kwiat jak w słynnych autoportretach) i alegoryczne postacie w tle czynią tę propozycję szczególnie wartościową. 

Estymacja 300 000 - 450 000 zł

 

 

 

 

 

 

lot 72 Tadeusz Makowski, Pejzaż z La Comelle, 1923   zobacz więcej

Bardzo dobry obraz Tadeusza Makowskiego, innego z koryfeuszy aukcji sztuki dawnej w Polsce. Francuskie pejzaże to ważny nurt twórczości artysty. Praca z 1923 roku zyskuje w bliższym kontakcie dzięki wyrafinowanej kolorystyce i wrażliwości opracowania warstwy malarskiej. Duży urok ma charakterystyczna dla tego malarstwa naiwna kompozycja, mitologizująca miejsce i atmosferę tamtego czasu. 

Estymacja 120 000 - 200 000 zł