Zaplanuj z Artinfo 26 sierpnia - 8 września

Przegląd oferty aukcyjnej


Przełom sierpnia i września przyniósł kolejne aukcje, w ilości jeszcze stosunkowo skromnej, ale zawartość katalogów jest warta cierpliwych poszukiwań. Najbliższa aukcja już w środę 28 sierpnia w Praglerii. Oprócz tradycyjnie ciekawej oferty polskiego wzornictwa 2 połowy XX wieku, w katalogu także ciekawe obrazy w niskich cenach (np. Alfred Lenica, Bogdan Korczowski), a także prace na papierze i grafiki największych polskich nazwisk (Stanisław Fijałkowski, Jan Tarasin, Roman Opałka, Jadwiga Maziarska, Krystyn Zieliński). 5 września w Desie Unicum aukcja wyprzedażowa z ofertą sztuki dawnej. Ponownie nie zabrakło obiektów ważnych i drogich (np. obrazy Jacka Malczewskiego,  Zygmunta Menkesa, Michała Gorstkina Wywiórskiego), ale kolekcjonerzy z uwaga będą przeglądać ofertę prac mniej znanych i tańszych, bo trafiają się wśród nich rzewywiście bardzo ciekawe. Oprócz opublikowanych poniżej obiektów (wśród nich fascynujący Władimir Stożarow...) warto zwrócić uwagę na obrazy Jana Erazma Kotowskiego, Henryka Epsteina, Jerzego Aschera, dwie interesujące prace malarskie Jana Skotnickiego, obraz Janiny Bobińskiej-Paszkowskiej). Sobotnia aukcja w Ostoi 7 września ma wspaniałe (a niedrogie) otwarcie katalogu z akwarelą Stanisława Zawadzkiego, a jego dalsza część, jak zwykle neiwyczerpana, obfituje w niespodzianki. Na przykład filigranowy rysunek Jerzego Grabiańskiego lub dobry obraz olejny Wlastimila Hofmana zasługują z pewnością na uwagę. Bogata część z rzemiosłem artystycznym to już znak rozpoznawczy domu aukcyjnego Ostoya. W zróżnicowanej ofercie są obiekty współczesne, ale też kilkusetletnie i wysoko wycenione (np. francuski zegar z początku XIX wieku). Ciekawostką są bursztynowe figurki w cenach 1500-3000 zł, a także kultowe rzeźby hinduskie XVIII i XIX-wieczne

Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji na żywo na stronie live.artinfo.pl. Przyjmujemy także zlecenia i służymy pomocą przy każdym obiekcie.

Więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445

 

28.08.2019, Pragaleria, 5. Aukcja Malarstwa i Designu -  zobacz więcej >

 

lot 3 Bogdan Korczowski, Galille (Galileusz), 1993   -  zobacz więcej > 

Bardzo dobra oferta obrazu malarza, którego malarstwo, pełne koloru i tajemniczych inskrypcji, w ostatnich kilku latach zanotowało na rynku znaczący wzrost cen. Praca z początku lat 90., pokazywana na wystawie w Paryżu, ma cenę wywoławcżą, która przynależy już do innej epoki, a dziś jest to po prostu duża okazja cenowa.

Cena wywoławcza 2 500 zł

 

 

 

 

lot 68 Figurka "Jeździec meksykański" -  zobacz więcej > 

Kolejny projekt Mieczysława Naruszewicza z końca lat 50. Figurki Ćmielwoskie zrealizowane według jego pomysłów są na rynku rozchwytywane, czemu nie należy się dziwić, gdyż należą do żelaznej klasyki polskiego wzornictwa 2 poł. XX wieku. Czarno-biały "Jeździec meksykański" może by jedną z gwiazd aukcji. 

Cena wywoławcza 2 500 zł

 

 

5.09.2019, Desa Unicum, Art Outlet: Sztuka Dawna -  zobacz więcej >

 

lot 12 Mikołaj Wisznicki, Pędzący powóz, 1931 -  zobacz więcej > 

Przepełniony klimatem i stylem Międzywojnia obraz wybitnego legionisty, pułkownika zasłużonego dla Polsk, ale także grafika i malarza. Graficzne walory obrazów Wisznickiego, były już wcześniej obecne na rynku aukcyjnym. Oferowany w dobrej cenie olej operuje czarnymi zarysami kształtów wyłaniających się z nieokreślonej przestrzeni, tworząc swego rodzaju znak/symbol. 

Estymacja 3 500 - 5 000 zł

 

 

lot 74 Michał Gorstkin Wywiórski, Pejzaż karpacki z chatą -  zobacz więcej > 
Piękny górski widok czołowego pejzażysty wśród polskich "Monachijczyków". Do cech stylowych tej szkoły dodał mniej mimetyczne, a bardziej indywidualne podejście do natury. Odblask księżyca na śniegu kontrastuje z błękitem nieba kreując neicodzienny nastrój i bardzo ciekawy efekt wizualny. Wycena tego dużego obrazu olejnego z pewnością nie jest przesadzona. 

Estymacja 40 000 - 60 000

 

lot 77 Jan Skotnicki, Studium III, 1928 -  zobacz więcej > 

Jedna z perełek aukcji wyprzedażowych. Pełna uroku kompozycja z kwiatami w ogrodzie Jana Skotnickiego z lat 20. wywołuje skojarzenia z malarstwem Józefa Mehoffera, czyli jednego z mistrzów autora. Duże uwrażliwienie na kolor, do poziomu wyrafinowania spod znaku Witolda Wojtkiewicza, przesądza o atrakcyjności tej oferty.

Estymacja 3 200 - 5 000

 

 

lot 86 Władomir Stożarow, Chaty we wsi -  zobacz więcej > 

Wyjątkowo dobry i bardzo efektowny obraz, którego bogactwo faktury malarskiej prowadzi w detalach w rejony na pograniczu abstrakcji bliskiej powojennemu malarstwu niemieckiemu.. Choć artysta nie był dotąd oferowany na aukcjach w Polsce, wycena z katalogu oddaje sprawiedliwość artystycznym walorom obrazu. 

Estymacja 8 000 - 10 000

 

7.09.2019, Ostoya, 185 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna  -  zobacz więcej >

 

lot 1 Stanisław Zawadzki, Dziewczyna w czerwonej chuście, 1927 -  zobacz więcej > 

Akwarela Stanisława Zawadzkiego z lat 20. XX wieku, mimo (a może z powodu) niskiej ceny, ma prawo być doskonałym otwarciem katalogu. Najlepszy z czterech portretów o zbliżonej tematyce w ofercie tej aukcji, jest bardzo dobry pod względem warsztatowym, ciekawy artystycznie, a dodatkowo ujmuje kolorami i zmysłowością modelki. 

Estymacja 3 500 - 4 000 zł

 

 

 

 

 

lot 11 Rafał Malczewski, Pejzaż ze strumieniem -  zobacz więcej > 

Ciekawa i nastrojowa akwarela jednego z mistrzów gatunku, oferowana w dobrej cenie. Wysoce dekoracyjy efekt osiągnał Malczewski dzięki bogatej kompozycji, wysmakowanemu doborowi kolorystyki i subtelnemu wykonaniu. Praca pochodzi od bezpośrednich spadkobierców artysty. 

Estymacja 14 000 - 15 000 zł