Zaplanuj z Artinfo

Przegląd oferty aukcyjnej 6-12.07


8.07.2020, 27. Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa, Aukcja Malarstwa Polskiego -  zobacz więcej >

 

lot 5 Władysław Podkowiński, Wieś II, 1890-91   zobacz więcej

Godna uwagi oferta obrazu jednego z najważniejszych polskich malarzy w historii, prekursora impresjonizmu w Polsce. Tu Podkowiński stworzył kameralną rodzajową scenę w delikatnych brązach i beżach. Należy odnotować wysokość ceny wywoławczej za olejny obraz tego wielkiego artysty.

Cena wywoławcza 290 000 zł

 

 

 

lot 10 Ferdynand Ruszczyc, Nokturn - Nocny widok portu, 1893   zobacz więcej

Wielkiej urody malarski nokturn z XIX wieku autorstwa Ruszczyca. Niewielkie wymiary są charakterystyczne dla obrazów tego artysty oferowanych na krajowych aukcjach. Nastrojowy obraz należy do najpiękniejszych nocnych przedstawień oferowanych w ostatnich latach przez domy aukcyjne. Cena wywoławcza 30 000 zł

 

 

lot 11 Alfred Wierusz-Kowalski, Napad wilków   zobacz więcej

Kolejny wybitny obraz Wierusz-Kowalskiego w ostatnim czasie. Dynamiczny ruch, mistrzowsko malowane zwierzęta w pędzie i efektowne operowanie światłem. Klasyczne wyznaczniki szkoły monachijskiej w doskonałym wykonaniu są uzasadnieniem jeszcze jednej ponadmilionowej ceny wywoławczej tego artysty. 

Cena wywoławcza 1 300 000 zł

 

lot 28 Gustaw Gwozdecki, Portret pani Louise Llewellyn-Jareckiej, 1928   zobacz więcej

Jedna z najbardziej interesujących ofert całego katalogu, nie tylko ze względu na rangę artysty, ale także niską cenę. Silna stylizacja portretoweanej to sedno sztuki Gustawa Gwozdeckiego. Twórczość tego ważnego autora należy do niezwykłych rzadkości rynkowych artystów ze środowiska Ecole de Paris. 

Cena wywoławcza 45 000 zł

 

 

 

 

 

lot 76 Marceli Harasimowicz, Zamek w Crikvenicy (Chorwacja), 1902   zobacz więcej

Bardzo dobra propozycja dawnego malarstwa w niższym przedziale cenowym. Charakterystyczna dla tego malarza biegłość techniczna oraz efektowność kompozycji, są niewątpliwie obecne w "Zamku z Crivenicy". Cena początkowa licytacji może być uznana za rewelacyjnie niską. 

Cena wywoławcza 7 000 zł

 

 

lot 77 Zbigniew Makowski, Pejzaż z filozofami, 1969   zobacz więcej

Kolejna okazyjna oferta, z klasyki polskiej sztuki XX wieku. Praca na papierze z lat 60. Zbigniewa Makowskiego wpisuje się w główny nurt poszukiwań artysty w latach 60. i 70., który był jednym z najciekawszych zjawisk na polu surrealizmu w polskiej sztuce. Bogata kolorystyka i dialog ornamentu z geometrią tworzą jedyny w swoim rodzaju artystyczny świat autora. Cena wywoławcza 15 000 zł

 

lot 82 Ryszard Zając, Żaglowiec, 1981   zobacz więcej

Alternatywna, atrakcyjna oferta z 1969 roku, jednak w zupełnie innej stylistyce. Subtelna wizja malarska Ryszarda Zająca utrzymana w najbardziej typowej dla niego ciepłej kolorystyce, zasługuje z pewnością na więcej uwagi. W oferowanym obrazie wyróżnia się spokój i uproszczenie kompozycji, a także szczególny pietyzm wykonania.

Cena wywoławcza 9 000 zł

 

 

lot 101 Jan Dobkowski, Spacer ssaków, 1972   zobacz więcej

Niewiele jest na polskim rynku takich miesięcy, a nawet tygodni, w których w gronie rekomendacji aukcyjnych mogłoby zabraknąć obrazu Jana Dobkowksiego. Praca z 1972 to okazja cenowa dużego kalibru. Doskonały artysta, autor tak wielu wspaniałych prac, w tym okresie stworzył swoje najgłośniejsze kompozycje w jaskrawych zieleniach i czerwieniach. Dekoracyjność konturu i zmysłowe odniesienia zapewniły artyście miejsce wśród klasyki polskiej sztuki XX wieku. 

Cena wywoławcza 20 000 zł

 

 

 

 

 

 

8.07.2020, Agra-Art, Aukcja Agra-Interiors - Sztuka Dawna i Współczesna -  zobacz więcej >

 

lot 22 Wilhelm von Gegerfelt, Weneckie praczki, 1881   zobacz więcej

Stary piękny obraz z XIX wieku, który przypomina o tym, jak wielką przyjemność może sprawiać tradycyjne malarstwo. Ukazany z wielką wrażliwością pejzaż portowy pomieścił wiele postaci, wspaniale wkomponowanych w scenerię postaci, malowanych niemal z czułością. Warstwa kolorystyczna pozwala smakować obraz niczym specjał włoskiej kuchni. 

Estymacja 8 000 - 15 000 zł

 

 

 

 

lot 47 Henryk Śladkowski, Martwa natura z książką, 1934   zobacz więcej

Druga wyjątkowo ciekawa oferta poniżej 10 tysięcy złotych. Tak wartościowe artystycznie obrazy z lat 30. niełatwo znaleźć w okazyjnych cenach. Kubizująca martwa natura ujmuje żywą, zróżnicowaną kolorystyką i dyskretnym wykorzystaniem metody kubistycznej. 

Estymacja 10 000 - 15 000 zł

 

 

 

 

 

lot 49 Rafał Malczewski, Gorejący krzew, 1956   zobacz więcej

Pod względem skali okazji ten obraz powinien się znaleźć w osobnej kategorii. Okazała olejna praca malarska tak ważnego i wybitnego twórcy, czołowego reprezentanta sztuki swego czasu, mogła otrzymać nawet kilkukrotnie wyższą wycenę. Amerykański okres życia i twórczości Rafała Malczewskiego jest bardzo ciekawy także z uwagi na warstwę symboliczną. 

Estymacja 15 000 - 25 000 zł

 

 

9.07.2020, Desa Unicum, Młoda Sztuka -  zobacz więcej >

 

lot 34 Agnieszka Rowińska, Bez tytułu, 2019   zobacz więcej

Ten duży olej wyróżnia się nie tylko katalogu, ale w ofercie sztuki młodej. Subtelny, oniryczny styl Agnieszki Rowińskiej wymaga swego rodzaju artystycznej odwagi w czasach skłaniających do prostych, efektownych i często pustych rozwiązań. Z pewnością warto śledzić rozwój kariery tej młodej artystki. 

Cena wywoławcza 1 000 zł