Życie obrazów


13.09.2020 - 20.11.2020

Żyją po śmierci swoich autorów, podróżują, zmieniają właścicieli, są przepakowywane, opisywane, katalogowane, poszukiwane, odnajdywane, zestawiane, reinterpretowane czy konserwowane. Nie wszystkie mają tyle szczęścia, aby trafić do kanonu sztuki, muzeów, kolekcji, stać się pożądanymi na rynku sztuki czy ilustracjami w podręcznikach. Wiele z nich spędza całe lata, nawet dekady na strychach, w piwnicach, zakurzonych magazynach, czy zapomnianych archiwach. Historie innych są tak skomplikowane, że mogłyby być tematem książki detektywistycznej.

Wystawa “Życie obrazów” śledzi różnorodne losy dzieł powojennych malarzy i malarek. Punktem wyjścia do poszukiwań, była stworzona przez Stefana Gierowskiego lista nazwisk cenionych przez niego artystów, z którymi współtworzył różne środowiska, galerie, czy spotykał się w murach akademii. Podczas wielomiesięcznej kwerendy została rozszerzona o kolejnych twórców: mniej i bardziej znanych ale wciąż zbyt mało widocznych na współczesnych przeglądach malarstwa. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na problem utraty (materialnej i symbolicznej) dużej ilości wartościowych prac, stanowiących wspólne dziedzictwo kulturalne. To manifest zachęcający do krytycznej refleksji nad zagadnieniem archiwizacji, mechanizmów zapominania i pamiętania. Jest wołaniem o międzypokoleniową solidarność oraz podjęcie bezpośrednich działań przez instytucje, urzędy, rady miejskie, w celu przedłużenia życia obrazów.

Artystki i Artyści: Urszula Broll / Witold Damasiewicz / Zbigniew Grzybowski / Anna Huskowska-Młynarska / Zbigniew Jaskierski / Barbara Jonscher / Lech Kunka / Wanda Paklikowska-Winnicka / Włodzimierz Panas / Stanisława Stelmaszewska-Panasowa / Andrzej Urbanowicz / Roman Usarewicz / Stanisław Wójcik / Tomasz Żołnierkiewicz

 

Fundacja Stefana Gierowskiego

Pl. Dąbrowskiego 8

00-055 Warszawa

13.09.2020 - 20.11.2020

wernisaż

12.09.2020

11:00