Zuzanna Dyrda, Naznaczenie


28.10.2019 - 19.11.2019

Wystawa jest częścią cyklu: Laureaci w Centrum uwagi. 

Wystawa ''Naznaczenie" to najnowsza propozycja Artystki nagrodzonej w 2018 roku Nagrodą im. Witolda Skulicza podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Instalacja ''Brudas" była ważnym głosem w dyskusji dotyczącej stygmatyzacji osób o odmiennym pochodzeniu i kolorze skóry, które zdecydowały się zamieszkać w Polsce. Była to także odważna próba przekroczenia tradycyjnych ram klasycznego warsztatu graficznego, w ramach której Artystka nie rezygnuje z wykorzystania potencjału tkwiącego w drzeworycie, ukazując jednak zupełnie zaskakujące możliwości, które wciąż tkwią w tej technice. W swojej twórczości Artystka posługuje się różnymi technikami obrazowania, głównie z zakresu grafiki warsztatowej, skupiając się w szczególności na aspektach konceptualnych. Bada granice matrycy i odbitki, możliwości ich przekształcania i umieszczania na niekonwencjonalnych podłożach. Artystka zajmuje się grafiką eksperymentalną. Fascynują ją ludzie, relacje i interakcje jakie pomiędzy nimi zachodzą. Zaobserwowane emocje, zdarzenia i narracje Artystka często wizualizuje jako efemeryczne odbitki pojawiające się na skórze modeli. 

Zuzanna Dyrda tak mówi o swoim najnowszym projekcie: 

Tytułowe naznaczenie odnosi się do śladów odciskanych na jednostce egzystującej w zbiorowości, do znaków jakie werbalnie i niewerbalnie pozostawiamy „na” innych ludziach. To pamięć relacji, interakcji, więzi. Czas naznaczający twarz zmarszczkami. Dotyk, który koi, ale może też piętnować. Symbole, które odróżniają lub stanowią o przynależności do grupy. Organoleptyczne badanie otoczenia. Prace prezentowane na wystawie powstają poprzez zetknięcie się ze sobą dwóch materii. W zależności od czasu trwania, intensywności, dynamiki tego spotkania ślad pozostawiony na jednej z nich jest subtelny lub zdecydowany. Korzystając z tradycyjnych założeń grafiki warsztatowej artystka zaprasza publiczność do niekonwencjonalnej interakcji, do wejścia w rolę matrycy i odbitki graficznej. W trakcie wernisażu odbędzie się performans z moim udziałem. 

Wystawę można podziwiać od 28.10-19.11.2019 r. poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:30, MSCG, Rynek Główny 29, p. II, Kraków, wstęp wolny. 

WERNISAŻ ODBĘDZIE SIĘ W GALERII CENTRUM 26 października 2019 r. o godz. 18:00 (Rynek Główny 29, p. II). 

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki
12 422 19 03

Rynek Główny 29

31-010 Kraków

28.10.2019 - 19.11.2019

wernisaż

26.10.2019

18:00